„Wiedeń Hitlera. Lata nauki pewnego dyktatora” - B. Hamann - recenzja (2)


Nazwisko Hitler jest kojarzone praktycznie w każdym miejscu kuli ziemskiej. I choć Adolf Hitler był jednym z największych morderców w dziejach historii (oraz jednym z najsłynniejszych Niemców), to jego młodość wciąż owiana jest tajemnicą i ciągle pojawiają się na jej temat sprzeczne opinie.

wieden_hitlera_lata_nauki_pewnego_dyktatoraW czasach jego triumfu powstała niezliczona ilość mniej lub bardziej zakłamanych biografii, niemniej nie można nie zauważyć, iż sam zainteresowany dosyć mocno skrywał swoją przeszłość, lub też próbował kreować ją sam, podając do opinii publicznej odpowiednio spreparowane informacje. Zagadkę czasów wczesnej młodości Hitlera spróbowała rozwikłać Brigitte Hamann w książce Wiedeń Hitlera. Lata nauki pewnego dyktatora. Tytuł ten stanowi pierwsze kompletne, poprawione i uzupełnione wydanie książki z roku 1999.

Na wstępie warto podkreślić, że Wiedeń Hitlera nie jest stricte biografią byłego Fuhrera Niemiec. Historia młodości Hitlera jest kreślona na barwnym i panoramicznym tle wielonarodowego Państwa, jakim na początku XX wieku była Austria. Można nawet napisać, że to właśnie Austria, wraz ze swoją stolicą Wiedniem, stanowi oś i pierwszoosobowego bohatera tej interesującej książki. Tytułowe miasto, w którym Hitler przebywał przez kilka lat, odcisnęło na nim ogromne piętno i ukształtowało jego poglądy polityczne oraz osobiste. Autorka przeplata anegdoty i informacje z życia młodego Adolfa z opisami sytuacji politycznej Austrii, życia codziennego w Wiedniu oraz innych społecznych aspektów. I o ile wszelkie fakty z życia w XX wiecznej Austrii są poparte tekstami źródłowymi, o tyle w związku z niektórymi etapami pobytu Hitlera w Wiedniu Brigitte Hamann snuje zwykłe przypuszczenia, gdyż brak na ten temat jakichkolwiek informacji w dostępnych źródłach historycznych. Przez wzgląd na to oraz na przystępny i lekki język tekstu, jestem skłonna powiedzieć, że książka jest publikacją popularnonaukową, a nie czysto naukową. Warto jednak zwrócić uwagę na poprawki, które autorka popełniła względem poprzedniego wydania książki. Znajdziemy tu m.in. rozdział o przodkach Hitlera czy też rozwinięcie relacji z czasów jego pobytu w domu dla mężczyzn.

Ogromnie wartościowe są rozdziały, w których autorka obala pewne utrwalone w powszechnej opinii mity i legendy na temat Hitlera, albo po prostu niewyjaśnione do tej pory kwestie z jego życia, jak np. jego pochodzenie, posiłkuje się przy tym relacjami naocznych świadków lub wiarygodnymi publikacjami. Odsyłając tym samym do lamusa Mein Kampf, czyli jedyną, uznaną przez Hitlera, gdyż przez niego napisaną, biografię. W niektórych rozdziałach autorka przytacza wiele różnych opinii na temat jednego zdarzenia, pozwalając czytelnikom na własną interpretację. Z reguły jednak stara się jasno określić własne zdanie na dany temat.

Wiedeń Hitlera to książka wieloaspektowa. Autorka nie ogranicza się i omawia w rozdziałach także architekturę, muzykę czy też obyczajowość wiedeńską. Jednak ten obszerny zakres informacji, które chce przekazać, ma też swoje wady. Jedną z nich jest chaos, jaki niekiedy wkrada się w treści. Choć książka jest podzielona na rozdziały w sposób logiczny i czytelny, to jednak Hamann powraca do tych samych tematów w różnych miejscach, co generuje wrażenie powtarzania informacji. Niekiedy zbyt głęboko rozwija pewne myśli, całkowicie odchodząc od głównego tematu – nie sprzyja to zapamiętywaniu przeczytanych treści.

Pomimo wyżej wymienionych uwag, książka ta stanowi naprawdę wciągającą lekturę. Choć może nie zaspokoić w pełni oczekiwań czytelników nastawionych na prześledzenie losów Hitlera od dzieciństwa do dwudziestego czwartego roku życia, kiedy to wyjechał do Monachium. Z pewnością jednak będzie ona doskonała dla tych miłośników historii, którzy nie posiadają sprecyzowanego zakresu zainteresowań. Bogaty przekrój przez wszystkie warstwy społeczne Austrii, szeroka tematyka, poparta dużą liczbą tekstów źródłowych, przypisy, które ułatwiają rozszyfrowanie nieznanych nazw i określeń oraz precyzyjne „spięcie” tego wszystkiego literacką klamrą pokrętnych i niezwykle zaskakujących losów Adolfa Hitlera sprawia, że lektura ta stanowi nie tylko ucztę dla umysłu, ale także historyczną gratkę dla wszystkich dociekliwych.

Plus minus:
Na plus:
+ szeroki zakres informacji i tematów
+ dodanie „dygresji”
+ przedstawienie sylwetki młodego Hitlera na bardzo rozbudowanym tle Wiednia i Austrii
+ wyczerpanie tematu
+ wiarygodność
+ obalenie mitów na temat Hitlera
+ pokazanie postaci Hitlera z innego niż dotychczas znany, punktu widzenia
+ dobrze prezentująca się, trwała okładka
Na minus:
- niektóre zdjęcia są niewyraźne (publikacja nie straciłaby na wartości gdyby je pominąć)
- delikatny chaos w treści

Tytuł: Wiedeń Hitlera. Lata nauki pewnego dyktatora
Autor: Brigitte Hamann
Wydawnictwo: Rebis
Rok wydania: 2013
ISBN: 9788375108088
Liczba stron: 584
Oprawa: twarda z obwolutą
Cena: 44-54 zł
Ocena recenzenta: 9/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz