Zmarł ostatni żyjący uczestnik bitwy warszawskiej


Jak podało Polskie Radio Zachód w Tursku zmarł Józef Kowalski, ostatni żyjący uczestnik bitwy warszawskiej. Miał 113 lat.

Jozef-Kowalski

Józef Kowalski

Józef Kowalski był jednocześnie najstarszym żyjącym mężczyzną w Polsce. W trakcie wojny polsko-bolszewickiej Kowalski walczył w 22. Pułku Ułanów. Brał udział w legendarnej bitwie pod Komarowem w wyniku której rozbita została osławiona Konarmia Budionnego. Bitwa komarowska była największą bitwą kawaleryjską wojny polsko-bolszewickiej. Po obu stronach starło się w sumie ok 20.000 konnych.

Po zakończeniu konfliktu zajmował się rolnictwem.  Zmobilizowano Pana Józefa w sierpniu 1939 roku. Wziął udział w kampanii wrześniowej, walczył w artylerii, ale jego pułk został rozbity przez Niemców i dostał się do niewoli. W powojennej Polsce osiedlił się w Przemysławiu.

Mimo podeszłego wieku, aż do 1993 r. uprawiał 9 ha ziemi, hodował świnie, krowy i ptactwo domowe. Kiedy zmogła go choroba, ziemię zdał na Skarb Państwa i wprost ze szpitala w 1994 roku trafił do Domu Opieki Społecznej w Tursku, gdzie przebywa do dziś.

W dniu swoich 110. urodzin został uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w lutym 2012 r. został awansowany do stopnia kapitana Wojska Polskiego.

Ostatnie pożegnanie kpt. Kowalskiego odbędzie się w najbliższą środę o godzinie 13.00 w kościele w Krzeszycach. Następnie Józef Kowalski spocznie na lokalnym cmentarzu.

Źródło: zachod.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. MateoMi pisze:

    Szacunek, coraz mniej ludzi przedwojennych...

  2. Sylwia pisze:

    Omg

Zostaw własny komentarz