Wystawa „August Hlond – Prymas czasu narodowych wyborów”


19 grudnia 2013 r. w Katowicach przy ul. Mariackiej o godz. 10.30 odbędzie się otwarcie wystawy „August Hlond – Prymas czasu narodowych wyborów”. Organizatorem wydarzenia jest oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

August HlondW wernisażu wystawy wezmą udział: Krystyna Siejna, wiceprezydent miasta Katowice, ks. dr Andrzej Suchoń, proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach oraz dr Andrzej Drogoń, dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

Termin otwarcia wystawy nie jest przypadkowy, ponieważ 17 grudnia 1922 r. miał miejsce ingres Administratora Apostolskiego ks. Augusta Hlonda ścisłe związany z powrotem części Górnego Śląska do Macierzy i dążeniem do usamodzielnienia od biskupstwa wrocławskiego. Miejsce ekspozycji również nie jest przypadkowe, ponieważ ingres odbył się w Kościele Mariackim w Katowicach.

Radni Sejmiku Województwa Śląskiego przyjęli jednogłośnie uchwałę, iż rok 2013 jest w województwie śląskim Rokiem Kardynała Augusta Hlonda, pochodzącego z Mysłowic –Brzęczkowic pierwszego biskupa diecezji katowickiej (śląskiej) i późniejszego Prymasa Polski. 21 października 2013 r. w Sali Sejmu Śląskiego odbyła się uroczysta sesja Sejmiku Województwa Śląskiego, której towarzyszyła prezentacja wystawy „August Hlond – Prymas czasu narodowych wyborów”.

Ekspozycja została przygotowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, pod nadzorem merytorycznym dr. Andrzeja Drogonia.

Na trzydziestu pięciu planszach wystawy zaprezentowano postać Kardynała Augusta Hlonda, Prymasa Polski, jego życie oraz posługę w trudnych czasach budowy Restytuowanej II RP, podczas II wojny światowej i w nowej, komunistycznej rzeczywistości. Tłem dla postaci Kardynała i Jego życia jest zarys historii Górnego Śląska w okresie walk o polskość tych ziem, zarys historii Polski i losów Polaków w okresie II wojny światowej oraz w początkowym okresie kształtowania systemu totalitarnego na ziemiach polskich przez komunistów. Kolejne wydarzenia z życia Kardynała ilustrowane są fotografiami i innymi materiałami, m.in.: fragmentami rękopisów, wycinkami z czasopism, dokumentami, pieczęciami oraz kartami notatnika Kardynała. Opis towarzyszący fotografiom jest wprowadzeniem do lekcji historii najnowszej.

Bardzo obszerna ikonografia, obejmująca wiele po raz pierwszy prezentowanych unikalnych fotografii i dokumentów, pochodzi z archiwów archidiecezjalnych w: Gnieźnie, Katowicach, Poznaniu, Archiwów Inspektorii Salezjańskiej w Krakowie i Pile, Archiwum Małgorzaty Herok, a także Archiwum Oficyny Wydawniczej „Volumen“, Archiwum Państwowego w Katowicach, Archiwum Stowarzyszenia na Rzecz Ochrony Pamięci Narodu Polskiego „Pro Patria Pro Memoria”, Archiwum Zgromadzenia Chrystusowego dla Wychodźców w Poznaniu, Biblioteki Śląskiej, Biblioteki Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego, Instytutu Pamięci Narodowej, Książnicy Cieszyńskiej, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Śląskiego, Muzeum w Gliwicach, Narodowego Archiwum Cyfrowego, www.gaso-gostyn.pl i zbiorów Stefana Wolniewicza oraz zbiorów Mirosława Ganobisa. Wystawie towarzyszy obszerny 72 stronicowy katalog.

Miejsce: ul. Mariacka w Katowicach
Organizator: IPN w Katowicach
Termin: 19 grudnia 2013 r. - 15 stycznia 2014 r.
Strona www: facebook.com/ipnkatowice

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

3 komentarze

  1. MateoMi pisze:

    A Twój Ruch uważa go za zdrajcę...

  2. Piotrek pisze:

    MateoMi: jeśli zbrodniarzom stanu nadajemy ulice? Zdrajcom wystawiamy pomniki - to jeden więcej jeden mniej w tej kwestii, a IPN jako wyznacznik jedynie słusznej linii mówi sam za siebie...

Zostaw własny komentarz