Otworzono wystawę „Dzieje bankowości centralnej – Polska i USA”


11 grudnia, w siedzibie NBP w Warszawie, odbył się wernisaż wystawy „Dzieje bankowości centralnej – Polska i USA”. Ekspozycję przygotowano z okazji 185-lecia polskiej bankowości centralnej i 100-lecia Systemu Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych.

Prezes NBP, prof. Marek Belka

Prezes NBP, prof. Marek Belka

Wystawę uroczyście otworzył Prezes NBP prof. Marek Belka wspólnie z honorowymi gośćmi: Ambasadorem USA w Polsce Stephenem Mullem oraz przedstawicielami Fed: Rosemary Lazenby - Official Curator Federal Reserve Bank of New York i dr Michaelem Flemingiem- pełniącym funkcję Vice President Senior Analyst NY Fed. Goście z USA przekazali Prezesowi NBP list gratulacyjny od Prezesa Banku Rezerwy Federalnej w Nowym Yorku Williama C. Dudley’a.

„Wystawa, którą dzisiaj otwieramy w Narodowym Banku Polskim dotyczy historii banków centralnych w dwóch krajach bardzo różnych i odległych od siebie, ale połączonych więzami tradycyjnej przyjaźni. Okazją do jej zorganizowania jest okrągła 100-letnia rocznica powstania Systemu Rezerwy Federalnej w Stanach Zjednoczonych i dużo mniej okrągła, 185 rocznica utworzenia Banku Polskiego, pierwszego banku emisyjnego na ziemiach polskich” - powiedział podczas przemówienia inauguracyjnego prof. Marek Belka.

Podczas uroczystej inauguracji zabrał również głos Jego Ekscelencja, Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Stephen Mull:

„Wystawa przygotowana przez Narodowy Bank Polski staje się doskonałą okazją do zaprezentowania relacji, jakie łączyły w przeszłości oba banki centralne. Dzisiejsze spotkanie jest także właściwym momentem, aby zwrócić uwagę na te elementy i cele polityki pieniężnej, które są wspólne dla banków centralnych naszych krajów dzisiaj.”

Wystawa składa się z trzech części. Pierwsza, prezentuje historię polskiej bankowości centralnej – Bank Polski (1828-1886), Bank Polski SA (1924-1951) oraz Narodowy Bank Polski. Ekspozycję poświęconą Polsce i USA łączy uniwersalny panel, odnoszący się do historycznie ukształtowanych zadań bankowości centralnej, zatytułowany: „Bank centralny – trzy funkcje, trzy tradycje”. Znajdziemy tu wyjaśnienie, dlaczego w gronie banków centralnych trwa licytacja, który ma najdłuższą historię i jak zmieniała się ich rola w różnych państwach. Ostatnia część wystawy przedstawia dzieje amerykańskiego banku centralnego – wydarzenia związane z powstaniem Systemu Rezerwy Federalnej i początkami jego funkcjonowania oraz ilustruje znaczenie Fed w światowej gospodarce. Historię amerykańskiej bankowości centralnej będzie można poznać dzięki filmowi opartemu na dokumentach archiwalnych.

Dzieje bankowości centralnej

Wystawa łączy tradycyjne formy ekspozycji z multimedialnymi materiałami edukacyjnymi. Wśród eksponatów znalazły się unikatowe monety, banknoty a także polskie oraz amerykańskie bilety bankowe. Uzupełnienie zbiorów numizmatycznych stanowią dokumenty, ilustracje i zdjęcia oraz ryciny ujawniające kulisy powstawania banków centralnych w Polsce i Stanach Zjednoczonych. Starannie dobrane eksponaty ilustrują wydarzenia, które wpływały na zmianę struktury, funkcji i polityki obu instytucji. Mało znane informacje i najciekawsze fakty związane z historią polskiej bankowości centralnej oraz Fed, przygotowane przez dr Cecylię Leszczyńską z Uniwersytetu Warszawskiego i prof. dr hab. Wojciecha Morawskiego ze Szkoły Głównej Handlowej, zostaną udostępnione wszystkim zwiedzającym na specjalnie zainstalowanych tabletach.

Dzieje bankowości centralnej_B

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 11 kwietnia 2014 roku.

Miejsce: Oddział NBP w Warszawie
Organizator: Narodowy Bank Polski
Termin: od 12 grudnia 2013 r. do 11 kwietnia 2014 r. (od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00–19:00)
Strona www: nbp.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz