Cała Polska czyta Dmowskiego! |
W dniu 2 stycznia przypadała 75. rocznica śmierci Architekta niepodległej Polski, Romana Dmowskiego. Z tej okazji Młodzież Wszechpolska podjęła inicjatywę pt.„Cała Polska czyta Dmowskiego!”
Akcja polega na codziennym wrzucaniu na Facebooka jednego fragmentu najważniejszego dzieła Romana Dmowskiego - Myśli nowoczesnego Polaka. Treść książki została podzielona na 37 części, dzięki czemu wystarczy poświęcić dziennie od 10 do 15 minut na lekturę, by po miesiącu poznać dzieło w całości.
Pierwszy fragment ukaże się 5 stycznia o godz. 21:00. Kolejne będą dodawane codziennie, o tej samej porze do 10 lutego.
Fragmenty będą zamieszczane w komentarzu pod wydarzeniem. Ponadto akcja będzie prowadzona na stronie: romandmowski.edu.pl.
„Jestem Polakiem – więc mam obowiązki polskie: są one tym większe i tym silniej się do nich poczuwam, im wyższy przedstawiam typ człowieka.Bo im szersza strona mego ducha żyje życiem zbiorowym narodu, tym jest mi ono droższe, tym większą ma ono dla mnie cenę i tym silniejszą czuję potrzebę dbania o jego całość i rozwój”
Roman Dmowski, Myśli nowoczesnego Polaka
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.
A może by zacząć czytać tych co uczyli jak pracować, jak się uczyć, jak mądrze rządzić krajem? Głupiej dumy narodowej i pseudonarodowej głupoty nigdy nam nie brakowało, ba nawet było jej za wiele...
Czyli Piotrze kogo sugerujesz, aby czytać ? 🙂
Raczej bliżej mi do formacji lewicowych, jednak jak historyk, gdy słyszę teksty na temat Romana Dmowskiego w różnych programach telewizyjnych, czytam pewne artykuły, gdzie R. Dmowski funkcjonuje jako swego rodzaju polski Adolf Hitler lub właśnie jako „symbol (głupiego) nacjonalizmu” w wersji light, to uważam, że rzeczywiście przybliżenie sobie postaci Dmowskiego i pewne wiadomości na temat polskiej sceny politycznej od końca XIX w. by się przydały, łącznie jak to wyglądało na tle ruchów politycznych innych narodowości na ziemiach polskich.