Małopolski Programu Obchodów 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej


Województwo Małopolskie przygotowało bogaty program obchodów 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej. Przedsięwzięcie rozpisane jest na dwa lata.

Przemarsz Pierwszej Kompanii Kadrowej przez Kielce w 1914 r.

Przemarsz Pierwszej Kompanii Kadrowej przez Kielce w 1914 r.

Tegoroczne Dni Dziedzictwa Kulturowego, które odbędą się w maju zostaną w całości poświęcone I wojnie światowej. Z kolei na sierpień zaplanowano kilka dużych wydarzeń. Będzie to 100. rocznica wymarsz Kompanii Kadrowej, piknik wojskowy oraz capstrzyk. W przyszłym roku ma się odbyć rekonstrukcja i konferencja naukowa dotycząca bitwy pod Gorlicami.

Cykl zostanie dodatkowo wzmocniony imprezami towarzyszącymi. Z myślą o lokalnych projektach edukacyjnych, kulturalnych i artystycznych uruchomiony zostanie program wsparcia wybranych inicjatyw oddolnych. W ramach współpracy beneficjenci – wybrane podmioty działające na terenie Małopolski w III sektorze będą mogły uzyskać dofinansowanie w wysokości do 10 tys. na realizację projektów odnoszących się do 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej.

Ramowy program obchodów:

XVI Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego, maj 2014

 • MDDK zostaną w roku 2014 w całości poświęcone I wojnie światowej. Na liście obiektów znajdą się wybrane zabytki z obszaru Krakowa, powiatu tarnowskiego i powiatu gorlickiego.

„Polska droga do niepodległości”

 • Motyw: wymarsz I Kompanii Kadrowej z Oleandrów, postać – Józef Piłsudski; miejsce realizacji: Kraków i okolice.
 1. Wymarsz XLIX I Kompanii Kadrowej z krakowskich Oleandrów – 6 sierpnia 2014.
 2. Pokaz Kawalerii Konnej połączony z Piknikiem Wojskowym z okazji 100. rocznicy Czynu Niepodległościowego I Kompanii Kadrowej, sierpień 2014.
 3. Capstrzyk na Kopcu J. Piłsudskiego na krakowskim Sowińcu, sierpień 2014.

Walka żołnierza polskiego

 1. Uroczystości na cmentarzu nr 192 Lubinka, wrzesień 2014
 2. Uroczystość międzynarodowa na cmentarzu nr 192 Lubinka z uczestnictwem przedstawicieli Austriackiego Czarnego Krzyża (rozważana możliwość organizacji uroczystości na cmentarzu nr 185 Lichwin „Głowa Cukru”).
 3. XVI Zlot Niepodległościowy w Łowczówku, listopad 2014
 4. Wigilia Żołnierska w Łowczówku, grudzień 2014

„Bitwa Gorlicka”

 • Motyw: Bitwa Gorlicka jedna z ważniejszych bitew IWŚ, humanizm i pamięć, miejsce realizacji: powiat gorlicki
 1. Nabożeństwo ekumeniczne na Górze Cmentarnej w stulecie Bitwy Gorlickiej, maj 2015
 2. Konferencja naukowa w 100. rocznicę Bitwy Gorlickiej, maj 2015.
 3. Spektakle plenerowe: pokaz musztry paradnej, koncert orkiestr wojskowych, impreza światło - dźwięk w 100. rocznicę Bitwy Gorlickiej, maj 2015
 4. Międzynarodowy Zlot Młodzieży – Małopolskie Nekropolie z I Wojny Światowej, sierpień 2014
 5. Rekonstrukcja bitwy pod Gorlicami – Sękowa, maj 2015

28 czerwca 1914 r. w Sarajewie Gavrilo Princip dokonał zamachu na arcyksięcia austriackiego Franciszka Ferdynanda. 23 lipca Austro-Węgry wystosowały ultimatum w stosunku do oskarżanego o zamachu serbskiego rządu. Zaproponowane warunki sprowadzały się do ograniczenia suwerenności Serbii. Mimo to tylko jeden z nich, mianowicie nieskrępowane prowadzenie przez Austro-Węgry śledztwa na terenie Serbii został odrzucony. Brytyjczycy proponowali zwołanie konferencji międzynarodowej mającej załagodzić całą sytuację, ale Austro-Węgry ją odrzuciły. W efekcie 28 lipca 1914 r. wypowiedziały wojnę Serbii, co pociągnęło za sobą „efekt domina”. Europa stanęła u progu wojny, która zakończyła się dopiero w 1918 r. Była największym konfliktem na tym kontynencie od zakończenia wojen napoleońskich. Z czasem przerodziła się w wojnę światową.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

 1. Sylwia Szyc pisze:

  jestem ciekawa na czym polegać będzie impreza światło-dźwięk.

Zostaw własny komentarz