UMCS świętuje 70. rocznicę utworzenia


Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w tym roku obchodzi 70. rocznicę utworzenia. Z tej okazji uczelnia przygotowała program obchodów, które mają upamiętnić tę rocznicę.

Pomnik Marii Curie-Skłodowskiej, patronki Uniwersytetu w Lublinie, stojący na placu przed Rektoratem / fot. Tomasz Zugaj, CC-BY-SA-3.0

Pomnik Marii Curie-Skłodowskiej, patronki Uniwersytetu w Lublinie, stojący na placu przed Rektoratem / fot. Tomasz Zugaj, CC-BY-SA-3.0

Zaplanowano m.in. Konferencję Rektorów Uniwersytetów Polskich, która ma się odbyć w październiku. Z kolei w czerwcu na terenie Targów Lublin SA odbędzie się I Zjazd Absolwentów UMCS połączony z piknikiem oraz koncertem zespołu Bajm. Na maj zaplanowano Noc Uniwersytetów. W trakcie całego roku będzie prowadzona zbiórka pieniędzy na remont hali widowiskowej w Chatce Żaka.

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej jako piąty uniwersytet w Polsce został powołany do życia 23 października 1944 r. Początkowo uczelnia składała się z wydziałów lekarskiego, farmaceutycznego, przyrodniczego, rolnego i weterynaryjnego. Inauguracja pierwszego roku akademickiego odbyła się 14 stycznia 1945 r.

Obecnie UMCS kształci 21 tys. studentów na jedenastu wydziałach. Kadra naukowo-dydaktyczna liczy 1,8 tys. osób. Rektorem uczelni jestdr hab. Stanisław Michałowski, prof. nadzw. UMCS.

Program ramowy:

  • Styczeń - grudzień: akcja „Absolwenci swojej Chatce” (zbiórka funduszy na renowację sali widowiskowej ACK Chatka Żaka)
  • Luty - kwiecień: konkurs wiedzy o UMCS dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych
  • Kwiecień - maj: „Dzień UMCS we Lwowie”
  • Maj: „Noc Uniwersytetów”
  • 14 czerwca: I Zjazd Absolwentów UMCS. W programie m.in. piknik na terenie Targów Lublin SA i koncert zespołu Bajm
  • 22 - 23 października: Konferencja Rektorów Uniwersytetów Polskich w Muzeum Lubelskim na Zamku
  • Koncerty np. „Mistrz i Jego Uczniowie”

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz