Papirus z Derveni - najstarszy rękopis znaleziony w Europie


15 stycznia 1962 roku , w macedońskim mieście Derveni odnaleziono papirus, który jest uznawany za najstarszy zachowany tekst literacki w Europie.

Fragment papirusu z Derveni

Fragment papirusu z Derveni

Zwęglone strzępy papirusu z Derveni zostały znalezione w grobie wysoko urodzonego mężczyzny, który został pochowany na cmentarzu nieopodal starożytnego miasta Lete. Papirus zachował się przypadkiem, gdyż miał być spalony na stosie pogrzebowym, lecz musiał z niego przypadkiem spaść, dzięki czemu zachował się do dnia dzisiejszego.

Rękopis jest traktatem filozoficznym, będącym alegorycznym komentarzem do starożytnego poematu. W tekście jako autor podawany jest sam Orfeusz, mityczny muzyk, który podążył do Hadesu za swoją ukochaną żoną, Eurydyką. Przypuszcza się, że tekst  powstał w II połowie V w. p.n.e. w kręgu greckiego filozofa Anaksagorasa, oskarżonego o ateizm nauczyciela Sokratesa. Jednakże sam papirus datowany jest na ok. 340 r. p.n.e., czyli na okres panowania Filipa II Macedońskiego, ojca Aleksandra Macedońskiego.

Traktat zawiera poemat opisujący narodziny bogów i inne przekonania religijne, koncentrując się przede wszystkim wokół Orfeusza. Tekst ten jest również interesujący z związku z powstałym w VII w. p. n.e. greckim nurtem religijnym, orfizmem, który miał wywodzić się właśnie od samego Orfeusza. Nurt religijny koncentrował się wokół kultu greckiego boga, Dionizosa i wywarł wpływ na kształt wczesnego chrześcijaństwa.

Papirus z Derveni przechowywany jest w Muzeum Archeologicznym w Salonikach.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. Se Tuel pisze:

    Bardzo ciekawy jest fragment o powstaniu nieba:) Nie zacytuję, bo nie wiem czy mnie redakcja mnie za to zbanuje, ale zainteresowanym polecam mały research:)))

  2. @Se Tuel pisze:

    Chodzi Ci o genitalną genezę Gaji, Uranosa itd? Ale orfiści nie byli chyba w tym micie pierwszymi...
    Swoją drogą za co redakcja miałaby banodwać? Nie zauważyłem, by aż tak często banowali, a już z pewnością nie za przytaczanie źródłe 😉

Zostaw własny komentarz