SLD przeciwko banderowcom na Ukrainie


Posłowie Sojuszu Lewicy Demokratycznej przygotowali uchwałę w sprawie wzrostu nastrojów nacjonalistycznych i szowinistycznych na Ukrainie. W jej treści i uzasadnieniu krytykują partię Swoboda i ideologię Organizacji Ukraińskich Narodowców.

Sejm RP / Fot. Krzysztof Białoskórski

Sejm RP / fot. Krzysztof Białoskórski

Pod projektem podpisali się wszyscy posłowie SLD. Wnioskodawcy do prac nad uchwałą oddelegowali posła Tadeusza Iwińskiego.

Ze szczególną obawą Sejm RP odnosi się do wzrostu popularności partii Swoboda, odwołującej się do dorobku politycznego przywódców i ideologów Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów – w okresie II wojny światowej kolaborującej z okupantem hitlerowskim – zwłaszcza Stepana Bandery, Dmytro Doncowa i Romana Szuchewycza - brzmi treść uchwały.

Autorzy projektu wzywają wszystkich uczestników życia politycznego w Polsce o izolowanie i ignorowanie zgromadzeń partii Swoboda.

W uzasadnieniu znalazły się słowa uznania dla żołnierzy Armii Krajowej, Samoobrony Kresowej i Batalionów Chłopskich, którzy podjęli walkę z ukraińskimi nacjonalistami. Jednocześnie w uchwale skierowano słowa podziękowania dla wszystkich Ukraińców, którzy mimo narażania własnego życia ratowali Polaków sprzed ręki oprawców.

Zdaniem polityków SLD na Ukrainie zbyt duże znaczenie zaczęła odgrywać partia Wszechukraińskie Zjednoczenie Swoboda, która w sposób otwarty odwołuje się do dziedzictwa OUN/UPA oraz jest ugrupowaniem nie tylko o charakterze antypolskim, ale również jawnie antysemickim i antyrosyjskim.

W dniu 1 stycznia 2014 Swoboda zorganizowała w Kijowie marsz z okazji 105. rocznicy urodzin ideologa i przywódcy OUN Stepana Bandery. Przewodniczący Swobody Ołeh Tiahnybok przedstawił Banderę jako wzór do naśladowania dla współczesnych Ukraińców - przypominają projektodawcy.

Dlatego pomysłodawcy uchwały uważają, iż nie można przejść obojętnie wobec nacjonalistycznego i szowinistycznego charakteru partii Swoboda i ich uchwała ma być tego wyrazem.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

5 komentarzy

 1. Piotrek pisze:

  Mam propozycję do SLD: by podjął uchwałę: „że szczególną troską odnosimy się do naszej historii (polsko - ukraińskiej) i z największą pokorą przepraszamy z głupotę szlachty co na pocz XVII w. robiła kuku Ukraińcom, za poszczególnych magnatów traktujących ich jako bandę idiotów, za II RP co tępiła ich jako wrogów narodu, starając się spolszczyć co się da. Mając to na uwadze - prosimy o wybaczenie za działania przodków naszych które doprowadziły do takiego zaognienia stosunków wzajemnych...”

  • aedan pisze:

   Co do II RP to nie można zapomnieć o Józewskim, który starał się na Wołyniu zrobić Polski Piemont i niewiele zabrakło, żeby się to udało.

 2. Janek pisze:

  raz sierpem raz młotem banderowską hołotę !!!

  • Piotrek pisze:

   Janek: Banderę Panie Dzieju Kochany to my sami własną piersią karmiliśmy dobre trzy setki lat. Owego Banderę przez te setki lat Panie Dzieju, to my pielęgnowaliśmy, żeby nie zachorował. A teraz Pani Dzieju mamy w nim takiego wroga, że niech każdy się schowa. Winny on wszystkiemu co się da. Bo to Panie Dzieju taki straszny facet jest, on niewinne dzieci porywa do Wołgi czarnej, on naszą wiarę i naszego proboszcza chce wygonić i tak dalej...
   Tylko że, przez te trzy setki lat to my traktowaliśmy (w sensie politycy i decydenci) Ukraińców jako bandę idiotów, to my nie pozwalaliśmy im być samodzielnymi, to my zabieraliśmy im kościoły i to my im kazaliśmy żyć tak by byli Polakami z przymusu. I nagle ten Bandera. Jak królik z kapelusza jakiegoś magika...

 3. Adam Parusinski pisze:

  28-ego kwietnia 2010 pan IWINSKIi na Radzie Europy glosowal PRZECIWKO
  uznaniu wielkiego glodu ma Ukraine jako ludobojstwa. Przypominam, ze 28
  panstw w tym Polska i Ukraina uznaly ta zbrodnie stalinowska za ludobojstwo.

  Na Radzie Europy rezolucja ta zostala odrzucona glosami delegacji rosyjskiej
  i glosami europejskich socjalistow (partia regionow Yanukovycha jest
  stowarzyszona z grupa socjalistow w tym z SLD). Yanukovych specjalnie
  przyjechal do Strassburga by lobbowac przeciwko rezolucji mimo,
  ze uchwala parlamentu ukrainskiego w tej sprawie, uchwalona zanim zostal prezydentem, nie zostala jak dotad odwolana. W swoim wystapieniu na
  Radzie Europy pan Iwinski powiedzial (tlumaczenie angielskie wedlug oficjalnej strony Rady Europy) miedzy innymi

  Of course, many issues deserve to be clarified, and some opinions and qualifications remain contentious. One of them was raised yesterday in this Assembly by President Yanukovych, whose approach seems to me to be realistic.

  Pare dni temu Rada Europy potepila przemoc na Ukrainie. Pan Iwinski wstrzymal sie od glosu.

  W czasie wielkiego glodu na Ukrainie zginelo (wedlug roznych szacunkow) od 3 do 10 milionow ludzi.

Zostaw własny komentarz