Muzeologia na Uniwersytecie Rzeszowskim szansą na rynku pracy


Od następnego roku akademickiego Uniwersytet Rzeszowski planuje uruchomienie nowego kierunku - muzeologii. W ramach kierunku powstaną studia I i II stopnia.

uniwersytet-rzeszowski-logoStudia będą prowadzone na Wydziale Socjologiczno-Historycznym URz powstanie nowy praktyczny kierunek muzeologia. Powstaną studia I stopnia o profilu ogólnomuzealnym (dla każdego zainteresowanego maturzysty) oraz II stopnia o specjalności edukator muzealny i popularyzator nauki (dla absolwentów studiów I stopnia: muzeologii, ochrony dziedzictwa kulturowego, archeologii, historii, kulturoznawstwa, historii sztuki, antropologii kulturowej/etnografii, turystyki).

Współpraca pomiędzy Uniwersytetem a Muzeami z Naszego regionu będzie odbywała się w zakresie badań, ochrony i popularyzacji dziedzictwa kulturowego Podkarpacia – mówił podczas konferencji prasowej Prorektor ds. Nauki Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. dr hab. Sylwester Czopek. Studenci tego kierunku będą odbywali zajęcia praktyczne w w/w muzeach z naszego regionu.

Absolwenci  muzeologii w przypadku ukończenia studiów I stopnia uzyskują ogólną wiedzę w zakresie muzealnictwa, teorii i historii kolekcjonerstwa, organizacji i zarządzania muzeami oraz ochrony dziedzictwa kulturowego. Z kolei absolwent studiów II stopnia posiadać będzie umiejętności popularyzowania wiedzy, w szczególności z zakresu tradycyjnych dyscyplin muzealnych, jak również organizowania zajęć edukacyjnych dla różnych grup odbiorców.

URz nie jest jednak pierwszą uczelnią, która do swojej oferty edukacyjnej wprowadza takie studia. Wcześniej zrobił to Uniwersytet Kardynała Stefa Wyszyńskiego w Warszawie. Na kilku uniwersytetach ponadto funkcjonują podyplomowe studia muzeologiczne.

Źródło: m.univ.rzeszow.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

3 komentarze

 1. jako pisze:

  kolejny bezsensowny kierunek..

 2. Piotrek pisze:

  Kreatywność granic nie zna, szkoda że głupota jeszcze bardziej. Proponuję by uwzględniono w nowych kierunkach nie tylko muzea, ale i osobno pomniki (Monumentologia - obecna i przeszła) - nie każdy z nich to muzeum; Roundyzm (czyli nauka mówienia o rzeczach słabo znanych tak jakbyśmy byli szpecami od tego) i tak dalej...
  Może w końcu powstanie z tego całkiem nowy uniwerek?

 3. tabaka pisze:

  Haha „szansą na rynku pracy”? Niezły żartowniś pisał ten tytuł 😀

  „Umiejętność organizowania zajęć edukacyjnych dla różnych grup odbiorców”? No tak, w Mac’ku dzieciom w różnym wieku organizuje się urodziny i biega przebranym za pajaca.

  Piotrek ma rację, stwórzymy więcej takich rynkowych i „mundrych” kierunków, a z pewnością będzie wspaniale!

Zostaw własny komentarz