Silesia pokaże 100 lat historii Katowic w modzie


„Zdjęcie ciotki Elżbiety - modystki z Szopienic, 1944 rok„, „dziadek Stanisław Dylla przed swoim sklepem kolonialnym na ul. Mariackiej – lata 30„, „chrzciny w Bogucicach, druga połowa lat 40-tych”, zdjęcie zajezdni Śląskiej Linii Autobusowych przy ul. Mickiewicza, ok. 1935 roku – tak opisywane zdjęcia przez blisko 2 tygodnie nadsyłano do projektu ”Katowice – stylowe od zawsze”, który realizuje Silesia City Center.

W sumie zebrano blisko 200 starych zdjęć, pokazujących modnych katowiczan i modne miejsca Katowic. Teraz powstanie z nich wystawa pokazująca historię miasta przez pryzmat zmieniającej się mody.

XX wiek w rodzinnym albumie

Jaka była katowicka ulica 40, 60, a nawet 100 lat temu? O tym będzie można przekonać się już 28 stycznia na wystawie „Katowice – stylowe od zawsze”, która stanie na Placu Śląskim w Silesia City Center.

Przez 2 tygodnie na jej potrzeby udało się zebrać blisko 200 starych zdjęć, pochodzących z domowych archiwów i rodzinnych albumów katowiczan. Najstarsza przesłana fotografia ma aż 114 lat – zdjęcie pochodzi z 1900 roku i zostało wykonane w Atelier Germania przy Johannestrasse 5, najmłodsze ma zaledwie 20 lat - zrobiono je w jednym z katowickich parków.

Najwięcej nadesłano zdjęć z lat 30-tych i 40-tych. W tym prawdziwe rarytasy z dwudziestolecia międzywojennego, m.in. zdjęcie wykonane przez ulicznego fotografa na ul. 3-Maja w 1936 roku, zdjęcie olimpijczyka Ewalda Dytko z przyszłą żoną Irmą, wykonane w dzielnicy Dąb w 1937 roku, zdjęcie z balu sylwestrowego przełomu 1931/1932 czy zdjęcie pokazujące róg ul. 3-maja i ul. Stawowej, też z 1937 roku.

Dawne Katowice zachwycają

Oprócz ludzi, bohaterem nadesłanych fotografii jest miasto m.in. sklep kolonialny na ul. Mariackiej z lat 30-tych, Skład Towarów Jedwabnych Benno Kutner, ul. Warszawska, ul. Stawowa, katowicki rynek, zajezdnia Śląskich Linii Autobusowych, Technikum Górnicze, Ligota, Szopienice, Bogucice.

To blisko 100 lat historii Katowic zapisane w rodzinnych albumach i w zmieniającej się modzie – od ciasno wiązanego gorsetu po skajowe kurtki. Udało nam się zebrać zdjęcia pokazujące, jak mieszańcy Katowic ubierali się na wesela, chrzciny, pogrzeby i bale karnawałowe, a także jak ubierali się na co dzień – w drodze do pracy na pocztę czy podczas spaceru z dzieckiem – mówi Ewa Marcinek, dyrektor Silesia City Center.

Spośród zebranych zdjęć 50 najciekawszych już 28 stycznia znajdzie się na wielkiej wystawie. Zdjęcia zostaną powiększone, opisane i wydrukowane. Część z nich poddano konsultacji historycznej w Muzeum Śląskim, które doprecyzowało m.in. daty i lokalizacje zrobionych zdjęć.

Wybrane zdjęcia:

fot. z archiwum agnieszki przewdzickiej

Fot. Agnieszki Przewdzickiej - Zajezdnia i warsztaty Śląskich Linii Autobusowych przy ulicy Mickiewicza w Katowicach 1935 – 1939

fot. z archiwum Marka

Fot. Archiwum pana Marka, Katowice, lata 40-te

fot. z archiwum Katarzyny Janoty

Fot. Katarzyny Janoty, przedwojenne zdjęcie babci – Łucji Janoty, lata 30-te

fot. z archiwum anny frankiewicz

Fot. Anny Frankiewicz, sklep kolonialny Stanisława Dylli, ul. Mariacka, Katowice, lata 30-te

fot. z archiwum adama kamińskiego

Fot. Adam Kamiński - Zdjęcie wykonano w 1971 roku, na zdjęciu uwieczniono 5 z 7 sióstr. Annę, Anielę, Elfrydę, Różę i Zofię.

fot. z archium elżbiety maj

Fot. Elżbiety Maj - Zdjęcie zostało wykonane jesienią 1937 roku na jednej z ulic Katowic. Mama w latach 30. XX w., aż do wybuchu wojny, pracowała na nowej katowickiej poczcie: w centrali telefonicznej łączyła rozmowy w językach niemieckim i francuskim. Podobno (według jej wspomnień) była to wówczas najnowocześniejsza poczta w Polsce

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Anna pisze:

    Dziekuje za pokaz tych zdjec. Osobisice interesuje mnie ten okres, poniewaz szukam danych co do katowckiego sklepu kolonialnego mojego dziadka Jana Matysika.

Zostaw własny komentarz