Zrabowane dzieło Guardiego powróci do Polski


Jak podaje niemiecka telewizja 3Sat, zrabowany przez Niemców obraz Francesca Guardiego Schody pałacowe zostanie wkrótce zwrócony Polsce.

"Schody pałacowe" Francesco Guardiego / fot. mkidn.gov.pl

„Schody pałacowe” Francesco Guardiego / fot. mkidn.gov.pl

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego od lat stara się o zwrot obrazu Guardiego. Obecnie dzieło znajduje się w Galerii Państwowej w Stuttgarcie, ale w tym roku ma powrócić do Polski. Wniosek restytucyjny polskie ministerstwo złożyło właścicielowi obrazu w 2010 r.

24 stycznia podczas audycji 3Sat sekretarz stanu w ministerstwie kultury Badenii-Wirtembergii Juergen Walter powiedział, iż nie mamy prawa do zatrzymywania tego dzieła sztuki.

Francesco Guardi był weneckim malarzem okresu rokoko. Specjalizował się w malowaniu architektury i panoram Wenecji. Do jego największych dzieł należą tzw. weduty (pejzaż miejski), czyli prace przedstawiający ogólną widok miasta lub jego części.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. tabaka pisze:

    To teraz czekamy jeszcze na jakieś kilka tysięcy innych naszych dzieł sztuki i insygniów i jesteśmy happy. Ta...

Zostaw własny komentarz