Zakopane i jego historia


Polaków, podobnie jak i inne narody świata, można dzielić według rozlicznych kryteriów. Jeżeli wziąć pod uwagę kryterium turystyczne, to śmiało można przyjąć podział na tych, którzy byli na Podhalu, którzy będą na Podhalu i w końcu na tych, którzy są tam w tej chwili. Wiele osób mieści się jednocześnie we wszystkich trzech kategoriach, bowiem uroda, i warunki jakie oferuje turystom Podhale stały się znane nie tylko w Polsce, ale i na całym europejskim kontynencie. Od wielu zaś dekad królem i centralnym punktem Podhala jest Zakopane.

Zakopane nocą / fot. CC-BY-SA-3.0

Zakopane nocą / fot. CC-BY-SA-3.0

Uzdrowisko tak naturalnie łączy się z urokiem i zaskakującym krajobrazem gór, z rozlicznymi pieszymi szlakami i narciarskimi trasami, iż wiele osób nawet nie zauważa, że dzisiejsze Zakopane to sporej wielkości miejscowość licząca blisko dwadzieścia osiem tysięcy mieszkańców. Gdy dodać do tego aktualnie przebywających w mieście turystów, to liczba ta może się zwielokrotnić. W tym kontekście czasami trudno uwierzyć, że pierwsze pochodzące z siedemnastego wieku wzmianki o osadzie, która nazywała się Zakopane, mówią o 43 stałych jej mieszkańcach. To był jednak wiek siedemnasty i zaledwie początek wspaniałej historii tego niezwykłego miejsca.

Kurort stał się prawdziwie znany i ceniony w wieku dziewiętnastym. Bywanie w Zakopanem stało się modne, a w uzdrowisku zaczęły się pojawiać postacie znane, lubiane, czasami nawet kontrowersyjne. Pod koniec tego wieku osiedlił się w mieście Stanisław Witkiewicz, który jest uważany za twórcę stylu zakopiańskiego w architekturze. Kurort piękniał i powiększał się bardzo szybko. W dwudziesty wiek Zakopane wkroczyło z populacją liczącą prawie sześć tysięcy osób, a w roku 1933 uzyskało prawa miejskie. Dzisiaj jest bez wątpienia najbardziej znanym polskim zdrojowiskiem, które według miarodajnych szacunków odwiedza rocznie około trzech milionów osób. I nic nie zapowiada, aby ta liczba miała się zmniejszyć.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz