Historyczna szachownica polskiego lotnictwa stanie się symbolem Igrzysk w Soczi?


Kamil Stoch jutro rozpocznie swój pierwszy bój o złoty medal Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi. W tej olimpijskiej walce jego głowę będzie chronił kask z biało-czerwoną szachownicą lotniczą.

Kask Kamila Stocha / fot. Kamil Stoch - Oficjalna strona, Eve-nement Team

Kask Kamila Stocha / fot. Kamil Stoch - Oficjalna strona, Eve-nement Team

Kask po obu stronach na wysokości uszu sportowca ma namalowaną biało-czerwoną szachownicę lotniczą, na zielonym tle stylizowanym na blachę samolotową, projekt uwzględnia nawet nity.

O wykorzystanie wojskiego znaku poprosił Ministerstwo Obrony Narodowej Kamil Stoch - „Wierzę, że symbol polskiego lotnictwa wojskowego będzie dla mnie szczęśliwy” - napisał.

Prośba została oczywiście rozpatrzona pozytywnie, a wiceminister obrony narodowej Czesław Mroczek odpisał:

„Mam nadzieję, że znak rozpoznawczy polskiego lotnictwa przyniesie panu nie tylko szczęście podczas zimowych igrzysk olimpijskich, ale przyczyni się do wzrostu zainteresowania Siłami Powietrznymi RP i ich historią, utrwalając pozytywne postrzeganie Wojska Polskiego przez społeczność międzynarodową.”

Wniosek był potrzebny ze względu na przepisy ustawy z dnia 19 lutego 1993 r. o znakach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, która na osoby fizyczne i prawne spoza sił zbrojnych, by użyć znaki wojskowe muszą uzyskać zgodę MON.

Mam nadzieję, że symbol polskiego lotnictwa okaże się dla polskiego skoczka szczęśliwy, a po jego triumfach światowe media będą miały kolejny temat do swoich artykułów. Oby po triumfach Stocha symbolem Soczi stała się polska szachownica lotnicza, a nie wpadki organizatorów!

Szachownicę lotniczą jako symbol polskiego wojska wprowadził w 1918 r. szef Sztabu Generalnego WP gen. dyw. Stanisław Szeptycki. W 1921 wprowadzono do niej obwódki w kolorach odmiennych od koloru pól szachownicy. W taki sposób znak przetrwał przez ponad 70 lat. W 1993 r. o 90° odwrócono kolejność ze względu na poprawność heraldyczną.

Szachownica lotnicza z okresu 1918-1921:

Szachownica lotnicza z okresu 1918-1921

Szachownica lotnicza z okresu 1921-1993:

Szachownica lotnicza z okresu 1921-1993

Szachownica lotnicza z okresu 1993-:

Szachownica lotnicza z okresu 1993-


Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Cezary napisał(a):

    Samolot por. Steca był oznakowany tak:
    http://tomaszjkowalski.republika.pl/go_os/images/gos7.jpg.jpg

Zostaw własny komentarz