Zaprezentowano wystawę główną Muzeum Historii Żydów Polskich [zdjęcia]


Już wiadomo, jak będzie wyglądała wystaw główna Muzeum Historii Żydów. Efekt trwających prac zaprezentowano podczas konferencji prasowej. Ekspozycja zostanie otwarta dla zwiedzających 28 października 2014 r.

Ekspozycja Muzeum Historii Żydów Polskich / fot. jewishmuseum.org.pl

Ekspozycja Muzeum Historii Żydów Polskich / fot. jewishmuseum.org.pl

Wystawa główna Muzeum Historii Żydów Polskich składa się z ośmiu galerii prezentujących bogactwo tysiącletniej historii polskich Żydów. Ma charakter narracyjny, co oznacza, że nie skupia się na prezentowaniu obiektów, ale na opowiedzeniu historii – przy pomocy zabytkowych przedmiotów historycznych, multimediów, scenografii, grafik, kopii i modeli. Ideą twórców wystawy było przedstawianie wydarzeń oczami ich uczestników. Gdzie tylko jest to możliwe wykorzystywane są cytaty z kronik i dzienników z prezentowanej epoki. Powstająca na przestrzeni 4 tysięcy m2 wystawa jest więc raczej „teatrem historii”, w której eksponaty nie są rekwizytami, ale świadkami wydarzeń.

5 lutego po raz pierwszy został pokazany dziennikarzom proces montażu trzech spośród ośmiu galerii wystawy głównej. Była to wyjątkowa okazja, aby zobaczyć postępy prac dokładnie w pięć miesięcy od ich rozpoczęcia przez firmę Nizio Design International. Zakończenie instalacji jest planowane na czerwiec 2014 roku.

Wystawa jest sercem naszego muzeum - podkreśla Andrzej Cudak, p.o. dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich. - Dlatego cieszę się, że już tylko kilka miesięcy dzieli nas od momentu otwarcia ekspozycji dla zwiedzających.

Wystawa zmienia się z każdym dniem. Codziennie powstaje nowy element - tłumaczy prof. Barbara Kirshenblatt-Gimblett, dyrektor programowa wystawy głównej. - Projektanci galerii „Pierwsze spotkania”, opisującej losy Żydów w średniowieczu, nawiązują do technik malarskich z epoki. Polscy konserwatorzy zabytków zdobią ściany freskami. Na Państwa oczach wystawa nabiera ostatecznego kształtu – dodaje prof. Kirshenblatt-Gimblett.

Ekspozycja Muzeum Historii Żydów Polskich / fot. jewishmuseum.org.pl

Ekspozycja Muzeum Historii Żydów Polskich / fot. jewishmuseum.org.pl

W innych galeriach prace postępują w równie szybkim tempie. W galerii „Miasteczko” zakończone została prace nad zabudową przestrzeni domu, karczmy i kościoła. Pod spektakularnym dachem synagogi z Gwoźdźca na przełomie roku została zainstalowana zrekonstruowana bima (pulpit, z którego odczytywana jest Tora).

- Stan prac jest bardzo zawansowany – podkreśla Alicja Knast, dyrektor generalna wystawy głównej.

- We wszystkich galeriach wykonano konstrukcje pod zabudowy scenograficzne. W galerii „Paradisus Iudaeorum„ ukończono postument dla interaktywnego modelu miast Kraków-Kazimierz, w galerii „Wyzwania Nowoczesności„ Bramę Poznańskiego, a także sztukaterie w galeriach „Wyzwania nowoczesności„ oraz ”Pierwsze spotkania”. Ukończone zostały betonowe płyty pod nadruki scenograficzne w galerii ”Zagłada” będące prostym ale niezwykle sugestywnym materiałem scenograficznym – wylicza dyrektor Knast. Dodatkowo na wszystkie ściany w galerii „Paradisus Iudaeorum„ naniesiono nadruki wielkoformatowe. Kończą się prace nad wykonywanymi ręcznie malowidłami ściennymi (ich łączna powierzchnia to ponad 290 m2) oraz złocenia elementów dekoracyjnych w galerii ”Pierwsze spotkania”.

Ekspozycja Muzeum Historii Żydów Polskich / fot. jewishmuseum.org.pl

Ekspozycja Muzeum Historii Żydów Polskich / fot. jewishmuseum.org.pl

Prace związane z tworzeniem wystawy głównej trwają także poza budynkiem muzeum. Powstają fragmenty scenografii i wyposażenia wystawy, takie jak np. produkowane specjalnie na potrzeby wystawy drewniane meble zainstalowane w galerii „Paradisus Iudaeorum”. Poza muzeum trwają też prace nad elementami multimedialnymi i interaktywnymi. Przygotowywany jest również zintegrowany system zarządzający wyposażeniem i oprogramowaniem stanowisk. W okresie luty – czerwiec będą prowadzone dalsze prace wykończeniowe w pozostałych galeriach. Od lipca 2014 roku będzie testowany system sterujący wystawą, wystawę odwiedzą też pierwsze grupy testowe.

- Muzeum z pewnością uwypukli olbrzymią wagę tysiącletniej historii Żydów w Polsce, a także w całej historii narodu żydowskiego i w rozwoju żydowskich tradycji religijnych. Nie było to bowiem do tej pory oczywiste, że Żydzi zamieszkujący tę część Europy odegrali tak wielką rolę względem całej wspólnoty Żydów na świecie – wyjaśnia prof. Antony Polonsky, główny historyk wystawy.

Wystawa w liczbach:

 • 4200 m2 powierzchnia wystawy
 • 73 interaktywne stanowiska multimedialne
 • 120 multimedialne stanowiska pasywne
 • 3 serwerownie sterują elektroniką wystawy
 • 100 ton stali wykorzystanych do budowy ścian działowych i antresoli
 • 200 liczba kopii, modeli i faksymiliów
 • 8500 plików na potrzeby scenografii i stanowisk multimedialnych
 • 30 ton waży dach synagogi
 • 850 osób będzie mogło przebywać jednocześnie na terenie wystawy
 • 170 obiektów oryginalnych (zabytkowych) wchodzi w skład ekspozycji
 • 200 km kabli zasila i łączy infrastrukturę wystawy
Ekspozycja Muzeum Historii Żydów Polskich / fot. jewishmuseum.org.pl

Ekspozycja Muzeum Historii Żydów Polskich / fot. jewishmuseum.org.pl

Muzeum Historii Żydów Polskich

Muzeum Historii Żydów Polskich jest pierwszą w Polsce publiczno-prywatną instytucją kultury, stworzoną wspólnie przez rząd (Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego), samorząd lokalny (Miasto Stołeczne Warszawa) i organizację pozarządową (Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce). Strona publiczna pokryła koszty budowy i wyposażenia muzeum. Stowarzyszenie odpowiada za sfinansowanie wystawy głównej. Stowarzyszenie przygotowało również projekt i nadzoruje proces produkcji wystawy. W kwietniu 2013 roku muzeum rozpoczęło swoją działalność programową. Od tego momentu odbywają się w nim wystawy czasowe, koncerty, debaty i seminaria, warsztaty i spacery edukacyjne. Do końca stycznia 2014 - przez niecałych 10 miesięcy działalności – w muzeum gościło ponad 200 tysięcy zwiedzających.

Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce

Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce jest organizacją pozarządową posiadającą status organizacji pożytku publicznego. Zostało zarejestrowane w 1951 roku. Celem jego działania jest zachowanie i utrwalanie pamięci o historii i kulturze Żydów polskich oraz ich wkładzie w światową kulturę. W 1993 roku Stowarzyszenie podjęło inicjatywę utworzenia Muzeum Historii Żydów Polskich. W oparciu o pierwsze pozyskane środki finansowe możliwe było rozpoczęcie prac koncepcyjnych nad projektem muzeum, a od roku 1998 przejście do fazy operacyjnej działań i kontynuowanie ich – jako inicjatywy społecznej – aż do roku 2005. 25 stycznia 2005 roku. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydent m.st. Warszawy i Zarząd Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce podpisali umowę powołującą wspólną instytucję kultury – Muzeum Historii Żydów Polskich.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz