Roger Scruton „Co znaczy konserwatyzm?” - zapowiedź


Nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka  ukaże się wznowienie znanej w europie pracy Rogera Scrutona Co znaczy konserwatyzm?

konserwatyzm_okladka_2Roger Scruton jest pisarzem, filozofem i komentatorem. Uczestniczy w bieżących debatach politycznych i kulturalnych z pozycji myśliciela konserwatywnego i jest znany jako zaciekły polemista. Regularnie publikuje felietony prasowe. Jest członkiem Royal Society of Literature i British Academy. Obecnie wykłada gościnnie na Wydziale Filozofii, Antropologii i Filmoznawstwa Uniwersytetu w St Andrews i prowadzi seminarium magisterskie z filozofii na Uniwersytecie Oksfordzkim. Jest także członkiem Ośrodka Etyki i Polityki Publicznej w Waszyngtonie i współpracownikiem czasopisma „The New Atlantis”. Opublikował ponad 30 książek tłumaczonych na wiele języków, z których w Polsce ukazały się m.in. Kultura jest ważna (2010), Pożytki z pesymizmu oraz niebezpieczeństwa fałszywej nadziei (2012).

Książka Co znaczy konserwatyzm uznawana jest za ważną pozycję w dziejach myśli politycznej oraz najoryginalniejsze i najbardziej prowokacyjne współczesne przedstawienie stanowiska konserwatywnego. Roger Scruton polemizuje w niej nie tylko z przeciwnikami tego stanowiska, ale także z tymi, którzy się za konserwatystów uważają. Dowodzi, że konserwatyzm ma niewiele wspólnego z liberalizmem i łączą go tylko odległe parantele z gospodarką rynkową, monetaryzmem, wolną przedsiębiorczością i kapitalizmem. Jego podstawowe pojęcia to lojalność, patriotyzm, wspólnota i tradycja. Nie oznacza ani wrogości wobec państwa, ani chęci ograniczenia zakresu jego obowiązków wobec obywatela. W konserwatywnym ujęciu społeczeństwa, prawa i obywatelstwa jednostka nie jest przesłanką, lecz punktem dojścia polityki. Jednocześnie konserwatyzm stanowczo sprzeciwia się etosowi sprawiedliwości społecznej, równości pozycji, szans, dochodów i osiągnięć oraz próbom poddania najważniejszych instytucji społecznych — takich jak szkoły i uniwersytety — kontroli rządowej.

Zamierzam dowieść, że postawa konserwatywna oraz żywiąca ją doktryna są konsekwentne i rozsądne. Kon­serwatyzm rzadko wyraża się w maksymach, formułach czy celach. Jego istota jest niewyrażalna, a jeśli już zosta­nie — pod przymusem — wyartykułowana, to z domieszką sceptycyzmu. […] Tak jak wszystkie istoty polityczne, konserwatyści są za pewnymi rzeczami, lecz nie z tego powodu, że dysponują argumen­tami na ich korzyść, tylko dlatego, że je znają, żyją z nimi i rozumieją, że ich tożsamości zagraża (często nie wiedzą, w jaki sposób) próba ingerencji w ich funkcjonowanie. Ich charakterystycznym i najniebezpieczniejszym oponentem nie jest radykał, który występuje przeciwko nim z otwartą przyłbicą, tak jak oni uzbrojony w mity i uprzedzenia, lecz reformator, który zawsze działa w duchu postępu i zmienia wszystko to, dla pozostawienia czego nie znajduje powodu. Z tego ducha postępu, dziedzictwa wiktoriańskiego libe­ralizmu i darwinizmu społecznego, współcześni socjaliści i współcześni liberałowie wciąż czerpią moralną inspirację.

fragment Wstępu

Tłumaczenie: Tomasz Bieroń
Tytuł oryginalny: The Meaning of Conservatism
Format: 125x195 mm
Oprawa: miękka
Objętość: 360 stron
ISBN 978-83-7785-279-8
Cena 34,90 zł

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz