Założenia koncepcji funkcjonalno-architektonicznego Muzeum w Ossowie


Samorządowa Instytucja Kultury „Park Kulturowy Ossów - Wrota Bitwy Warszawskie 1920 roku” ogłasza konkurs na opracowanie koncepcji aranżacji plastycznej Muzeum w Ossowie.

widok z góryPrzedmiotem konkursu będzie przygotowanie koncepcji aranżacji plastycznej Muzeum w Ossowie, która będzie podstawą wytycznych przede wszystkim do projektu ekspozycji stałej i zagospodarowania terenu bezpośrednio przylegającego do budynku muzeum. Będzie również punktem odniesienia dla twórców projektu budowlanego.

Planowane Muzeum ma znajdować się w szczególnym miejscu - na skraju pola Bitwy Warszawskiej, która jest oceniana jako jedna z najważniejszych w historii Europy. Jednocześnie była to bitwa, o której Polakom przez wiele lat komunizmu kazano zapomnieć. Pokoleniom urodzonym po II Wojnie Światowej celowo wmawiano, że ten „epizod w naszej historii” był mało znaczący, wręcz szkodliwy. Starano się wymazać z pamięci triumf polskiego oręża, cele i ideały jakie przyświecały żołnierzom rodzącego się po ponad stuletniej niewoli, młodego państwa.

Pod Ossowem polski żołnierz złamał kręgosłup bolszewickiej hydrze. Ossów jest wiec dobrym miejscem do ukazania najpiękniejszych patriotycznych i honorowych postaw. Jak opowiadać historię Bitwy Warszawskiej w tym kontekście? W przestrzeni trzech, połączonych szklanymi świetlikami pawilonach, zwiedzający będzie mógł zapoznać się z historią zmagań na ossowskich polach, prześledzić kontekst historyczny i geopolityczny wojny polsko-bolszewickiej, zrozumieć i poczuć dumę z postawy polaków i żołnierzy, którzy walczyli i zwyciężali w starciu z bolszewikami. Całość przyszłej ekspozycji, wraz z tarasem widokowym, to ponad 1300 m. kw.

Ekspozycja ma opowiadać historię wielkiego polskiego zwycięstwa militarnego, ideologicznego i moralnego. Zgłoszone prace, oceniać będą wybitni znawcy historii, muzeologii jak i scenografii. Nie zabrakło znanych nazwisk i autorytetów.

Zgłoszenia do udziału w konkursie, można przesyłać do 31 marca .2014 roku na adres Samorządowej Instytucji Kultury. Szczegóły znajdują się w regulaminie konkursu.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz