Nowe monety kolekcjonerskie NBP – „Kazimierz Wielki„ i ”Denar typu 2. Bolesława Krzywoustego”


Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu nowe monety kolekcjonerskie serii – „Skarby Stanisława Augusta„ oraz ”Historia monety pol­skiej”. Są to: złota moneta o nominale 500 zł, srebrne 50 zł z podobizną Kazi­mierza Wielkiego oraz srebrne 10 zł z wizerunkiem denara typu 2. Bolesława Krzywoustego.

20140228_nowe_monety_kw-big

„Skarby Stanisława Augusta” – Kazimierz Wielki

Syn Łokietka

W serii „Skarby Stanisława Augusta„ ukazują się monety będące replikami medali powstałych pod koniec XVIII wieku w mennicy warszawskiej na zamówienie ostatniego króla Rzeczypospolitej. ”Kazimierz Wielki” to czwarty temat w serii.

Rewersy najnowszych monet przedstawiają wizerunek Kazimierza Wielkiego, wzorowany na portrecie autorstwa Marcella Baccia­rellego. Kazimierz Wielki był władcą, którego panowanie przyniosło Polsce wiele korzyści. Za jego czasów rozkwitała gospodarka, utworzono szlak handlowy łączący Bałtyk z Morzem Czarnym, w całym kraju powstały dziesiątki nowych budowli, zarówno świeckich, jak i sakralnych. Kazimierz Wielki ufundował także pierwszy polski uniwersytet – Akademię Krakowską. Przeprowadził reformę monetarną, która wprowadziła nowe jednostki, w tym grosz krakowski – pierwszą rodzimą grubszą monetę srebrną.

Na awersach monet odwzorowano łaciński napis z medalu, który w przekładzie znaczy: „Syn Łokietka, pierwszy prawa ojczyste zebrał i ułożone w Wiślicy ogłosił, miast wiele obwarował, Ruś Czerwoną do Korony przyłączył, pragnął zrobić i zrobił szczęśliwymi obywateli i rolników; ostatni z domu Piasta król. Umarł roku 1370, mając lat 60, panowawszy lat 33, dnia 5 listopada”.

Nakład wybitej w czystym złocie (próba 999,9) monety 500-złotowej nie przekroczy 750 egzemplarzy, a srebrnej (próba 999) – 5 tys. egzemplarzy. Autorem awersów oraz napisów na rewersach jest Robert Kotowicz. Rewersy zaprojektowała Anna Wątróbska-Wdowiarska. Następne monety w serii „Skarby Stanisława Augusta„ – ”Ludwik Węgierski” – ukażą się we wrześniu.

"Skarby Stanisława Augusta" – Kazimierz Wielki

„Skarby Stanisława Augusta” – Kazimierz Wielki

"Skarby Stanisława Augusta" – Kazimierz Wielki

„Skarby Stanisława Augusta” – Kazimierz Wielki

20140228_nowe_monety_denar-big

„Historia Monety Polskiej” – denar typu 2. Bolesława Krzywoustego

Denar Chrobrego

„Denar typu 2. Bolesława Krzywoustego„ to trzecia moneta w serii ”Historia monety polskiej”, upamiętniającej liczącą już przeszło 1000 lat historię polskiego mennictwa. Na jej rewersie widnieje awers denara, przedstawiający Bolesława Krzywoustego na tronie, trzymającego w dłoni miecz – insygnium władzy. Wizerunkowi księcia towarzyszy jego imię: BOLEZLAVS. Awers – poza miniaturą tradycyjnego awersu współczesnych polskich monet – odwzorowuje fragment rewersu denara z wizerunkiem krzyża oraz napisem DENARIVS.

Moneta „Denar typu 2. Bolesława Krzywoustego„ została wybita w srebrze w nakładzie 20 tys. sztuk. Autorką projektu jest Dominika Karpińska-Kopiec. Następna moneta w serii „Historia monety polskiej„ – ”Brakteat Mieszka III” – ukaże się we wrześniu.

Gratka dla kolekcjonerów

Opisane wyżej monety będzie można zakupić od 3 marca w sklepie internetowym Kolekcjoner, a także w oddziałach okręgowych NBP. Ceny monet „Kazimierz Wielki„: 500-złotowa – 11 750 zł, 50-złotowa – 600 zł. Cena monety ”Denar typu 2. Bolesława Krzywoustego” wynosi 142 zł.

Kolejne emisje monet kolekcjonerskich NBP już 15 kwietnia. Do obiegu zostaną wprowadzone monety „Kanonizacja Jana Pawła II” – złota o nominale 100 zł, srebrne 500 i 10 zł oraz dwuzłotówka ze stopu Nordic Gold. Na szczególną uwagę zasługuje srebrna moneta o nominale 500 zł – zostanie wybita w nakładzie 966 egzemplarzy, każdy o wadze jednego kilograma.

Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – w tym kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce.

Źródło: nbp.gov.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. Ars pisze:

    Przepiękne ale i horendalnie drogie, te złote. NBP ma niezły interes na monetach, ale robi je naprawdę PRO

  2. Ars pisze:

    Hehe ciekawe czy ktos nimi placi... wiem, ze sie.nie oplaca bo liczy sie wwrtosc nominalna, ale NBP robi tez kolekcjonerskie 2 zl, ale pewnie sklep by nie przyjal...

Zostaw własny komentarz