Powstanie pierwszy polski pomnik w Normandii


Polska rzeźbiarka Monika Osiecka wygrała konkurs Office Départemental de l’Orne na postawienie pomnika upamiętniającego zwycięską walkę I Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka o Mont-Ormel. Będzie to pierwszy polski pomnik w Normandii.

Polska piechota podczas bitwy o o Mont-Ormel (20 sierpnia 1944)

Polska piechota podczas bitwy o o Mont-Ormel (20 sierpnia 1944)

W czerwcu br. polska rzeźbiarka Monika Osiecka będzie tworzyć w Normandii pomnik upamiętniający bohaterską walkę I Dywizji Pancernej gen. S. Maczka na Mont-Ormel, podczas której zamknęli oni tzw. Kocioł pod Falaise, odcinając tym samym wycofującej się armii niemieckiej drogę ucieczki. Normandia jest pełna pomników upamiętniających czyny zbrojne poszczególnych nacji. Pierwsi po wojnie przyjechali i postawili pomniki swoim bohaterom Kanadyjczycy, zaraz po nich Brytyjczycy. Nie ma tam jednak do tej pory polskiego pomnika. Nadszedł czas, żeby nadrobić te zaległości. Rzeźba Moniki Osieckiej na Mont-Ormel, słynnej Maczudze gen. Maczka, będzie pierwszym polskim pomnikiem upamiętniającym polski czyn zbrojny w bitwie o Normandię. Maczuga była miejscem wielkiego bohaterstwa Polaków i w 70. rocznicę tamtych dni na szczycie wzgórza zostanie odsłonięty pomnik „Alas Pacis”, „Skrzydła Pokoju”, bo o wolność i pokój walczyła I Dywizja Pancerna gen. S. Maczka. Rzeźba będzie miała abstrakcyjną formę, prawie 3 metry wysokości, w tym cokół z szarego marmuru ze Sławniowic, który artystka przywiezie z Polski w symbolicznym geście parafrazującym przywiezienie ziemi ojczystej poległym na obczyźnie.

Pomnik będzie  jednocześnie ostatnim etapem  projektu „Europejska Droga Pokoju„, ”La Voie Europeenne de la Paix” – polegającym na ustawieniu  ponad 50 rzeźb na trasie Paryż – Moskwa, wspólnie z niemal 50 artystami z 12 krajów.

Monika Osiecka jest absolwentką warszawskiej ASP, wywodząca się z pracowni Grzegorza Kowalskiego, w której  w 1994 r. obroniła dyplom, jest jedną z bardziej cenionych polskich rzeźbiarek za granicą.

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

3 komentarze

  1. Ars pisze:

    Nareszcie!

  2. W sumie to Polacy powinni mieć swoje pomniki na wszystkich dawnych frontach II wojny 😀

  3. Anderson pisze:

    A w Belgii i Holandii są jakieś?

Zostaw własny komentarz