Jeśli Krym, to dlaczego nie Wenecja? |
Nie, bynajmniej nie chodzi o nowe plany imperialistyczne Władimira Putina. Chodzi tym razem o włoskie separatyzmy, których najnowszym akcentem jest referendum w sprawie... niepodległości Wenecji!
W tym pięknym mieście, będącym scenerią licznych powieści i dramatów, ucieleśniającym dzisiejszy romantyzm, dwóch na trzech obywateli, według sondaży, opowiada się za tym, aby odłączyć się od Włoch. I choć referendum internetowe, które zainicjowano w niedzielę i które będzie trwać jeszcze do piątku (21 marca), nie wywrze żadnego politycznego wpływu, tak wyraźna przewaga stronnictwa separatystycznego zwraca uwagę1.
Wenecja do Włoch należy dopiero od XIX wieku, co stanowi zaledwie ułamek jej historii. Ułamek, ponieważ miasto to, założone w 452 roku, i od 726 roku będące stolicą władztwa terytorialnego – Republiki Weneckiej – było aż do 1797 roku (i później od 1848 roku) samodzielną, dumną, bogatą i niebywale długotrwale istniejącą republiką. Nie powinno zatem dziwić, że ponad czteromilionowa społeczność Wenecji domaga się suwerenności.
Wenecja nie jest także wyjątkiem w tej części Europy, wszak widoczne są podobne separatyzmy chociażby na Półwyspie Iberyjskim (gdzie niepodległości domagają się Katalończycy) jak i na Wyspach Brytyjskich (na 2014 rok planowano referendum w sprawie niezależności Szkocji). Jedność Belgii stoi pod znakiem zapytania ze względu na separatyzm flamandzki. Wreszcie, zjednoczenie północnych i południowych Włoch być może w ciągu kilku lat także przejdzie do historii. Już niebawem na łamach portalu ukaże się artykuł poświęcony włoskiemu separatyzmowi, który gorąco polecamy.
Zdania na temat tego rodzaju działań i celów są podzielone. Jedni uważają, że separatyzmy są przeżytkiem średniowiecza albo wręcz hołdują wyimaginowanej tożsamości2. Inni bronią prawa nawet małych narodów do samodzielnych organizmów politycznych. Czy bowiem rzeczywiście „staroświeckie tendencje” są tak bardzo niekorzystne i... staroświeckie?
- http://www.bbc.com/news/world-europe-26604044 [↩]
- O czym można poczytać choćby tutaj: http://www.presseurop.eu/pl/content/article/3105921-separatyzmy-cofaja-europe-do-sredniowiecza [↩]
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.
Teraz Slask?
Północ Włoch od wielu lat chciałaby się odłączyć od biedniejszego Południa.
Bo od dawna wiadomo, że mnożenie stanowisk prezydentów, premierów oraz posłów maści wszelakiej przynosi obywatelom porządek, dobrobyt i zysk. Tyle na temat separatyzmów.
Trochę nieprecyzyjnie podana została informacja nt. przynależności do Włoch. „Wenecja należy do Włoch dopiero od XIXw.” Cóż, same Włochy powstały w XIXw., więc ciężko byłoby Wenecji należeć do Włoch wcześniej, nie? Trochę jakby powiedzieć, że Królestwo Prus czy Bawaria stało się częścią Niemiec dopiero w XIXw., więc mają podstawy do separatyzmu. Niby zdanie prawdziwe, ale potencjalnie dezinformujące czytelnika.