Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza na wykład pt. „Zbrodnie antypolskie w Warszawie 1939-1945”


Warszawa w latach 1939-1945 była obiektem działań niemieckiego okupanta przejawiających się w masowych aresztowaniach, egzekucjach ulicznych i tajnych, łapankach i wywózce do obozów koncentracyjnych. Warszawa stała się także jednym z największych świadków tragedii narodu żydowskiego. Niszczenie miasta można było również zaobserwować podczas Powstania Warszawskiego i po jego zakończeniu.

wyklady_historyczne201217 stycznia 1945 roku do Warszawy wkroczyły wojska sowieckie i polskie, ale terror nie przeminął. NKSW oraz Urząd Bezpieczeństwa skutecznie likwidowały wszystkich, których podejrzewały o działalność przeciwko kolejnej już okupacji.

Jest to ostatni wykład z cyklu „straty narodu polskiego podczas II wojny światowej”. Wykłady odbywały się co tydzień, od 5 marca, a każdy z nich poświęcony był omówieniu jednego z zagadnień: nie tylko zbrodni niemieckich i sowieckich w skali całego kraju, ale również i ukraińskich. Jutrzejszy wykład skoncentrowany jest wyłącznie Warszawie w latach 1939-1945.

Wykład poprowadzony zostanie przez Karola Karasiewicza, pracownika Muzeum Powstania Warszawskiego i absolwenta Instytutu Archeologii UW.

Wykład odbędzie się w środę, 25 marca o godzinie 18.00 w Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Wstęp wolny.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz