Premier złożył kwiaty pod pomnikiem ku czci pomordowanych przez UPA


Premier Donald Tusk podczas swojej wizyty na Podkarpaciu złożył kwiaty pod pomnikiem ku czci pomordowanych przez bandę UPA mieszkańców Rudki.

Bj9p_6OCYAAkt2T

Premier składa kwiaty pod pomnikiem ku czci pomordowanych przez UPA mieszkańców Rudki / fot. kprm.gov.pl

19 kwietnia 1944 r. oddział UPA pod komendą Iwana Szpontaka zaatakowali liczącą ok. 450 mieszkańców wioskę Rudki. Poza jedną ukraińską rodziną mieszkali w niej sami Polacy. Banderowcy przyjechali w przebraniu niemieckich żołnierzy i zagrozili, iż jeśli nie wydadzą broni to spalą wioskę. Sołtys Rudki zorientował się, iż jest to zasadzka i zaczął uciekać. Zginął jako pierwszy.

Zabito 58, a spalono 15 osób, w tym dzieci. Resztę zagoniono do lasu, gdzie rozstrzelano mężczyzn, a kobiety przepędzono za San. Wioska została doszczętnie spalona1.

Dziś przy miejscu kaźni, przy drodze z Chotylubia do Nowego Brusna znajduje się pamiątkowy pomnik i krzyż z tablicą upamiętniającą wszystkich pomordowanych. W dniu 31 maja 1994 r. monument poświęcił bp Tadeusz Pieronek. Mieszkańcy okolicznych gmin w każdą drugą niedzielę maja spotykają przy pomniku, by oddać cześć zabitym. Przyjeżdżają także ocaleni mieszkańcy Rudki oraz ich rodziny2.

  1. Za: Pacyfikacja Rudki Bruśnieńskiej przez UPA – wątek Horyniecki - http://na.horyniec.info/pacyfikacja-rudki-brusnienskiej-przez-upa-watek-horyniecki/ []
  2. Za: Pamięć o Rudce - http://www.niedziela.pl/artykul/108969/nd/Pamiec-o-Rudce []

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. Maksymalny pisze:

    PO chyba sprytnie wchodzi w terytorium PiS i idzie w stronę lekkiego skrętu w prawicowego wyborcę. Zapewne, by wzmocnić SLD, bo to przyszła koalicja. Przy niezłej frekwencji PSL nie wejdzie.

  2. Racjonalny pisze:

    Co z Prawym Sektorem?

Zostaw własny komentarz