„Wojna U-bootów na Morzu Północnym” - E. Wentzl - recenzja


Na rynku wydawniczym istnieje wiele pozycji traktujących o U-bootach. Są to zarówno biografie dowódców poszczególnych okrętów, jak i syntezy opisujące walki na określonym akwenie wodnym. Kolejną pozycją podejmującą temat walki marynarzy zaokrętowanych na niemieckich okrętach podwodnych w czasie II wojny światowej jest publikacja Wojna U-bootów na Morzu Północnym autorstwa Eckarda Wentzla.

Wojna U-Bootów na Morzu NorweskimKsiążka opowiada o walkach toczonych przez załogę jedynego ocalałego do dzisiaj okrętu U-boot typu VIIC. Do służby wszedł w dniu 16 września 1943 r., a w pierwszy rejs bojowy wypłynął 20 maja 1944 roku1. Załoga U-995 swoje patrole bojowe przeprowadzała w basenie Morza Północnego. Jej głównym zadaniem było przerwanie linii zaopatrzenia kierowanego do portów rosyjskich. Odbywało się to poprzez patrolowanie wód oraz atakowanie konwojów kierujących się, między innymi do Archangielska czy Murmańska. Z czasem doszła również walka z flotą radziecką.

Książka jest bardzo dobrym zapisem życia, jakie wiedli marynarze na niemieckich okrętach podwodnych podczas II wojny światowej. Autor zdołał w przejrzysty sposób przekazać wszelkie trudy i znoje służby na okręcie podwodnym. Dużym atutem syntezy jest skupienie się na psychice marynarzy. Ewidentnie uwidoczniono to podczas opisów przeprowadzania lub odpierania ataków.

Publikacja została napisana przystępnym językiem. W tekście niejednokrotnie zamieszczono fachowe pojęcia i slangowe sformułowania, jednakże mimo braku słownika, są one w pełni zrozumiałe dla czytelnika. Autor w wielu miejscach, pozornie mimowolnie, wyjaśnia znaczenie niektórych stwierdzeń, takich jak np. ogród zimowy. Świadczy to o przejrzystości i dogłębnym przemyśleniu struktury tekstu.

Treść została podzielona na 29 rozdziałów, a do tego dołączono 7 załączników. Książka została opatrzona również wstępem Od wydawcy oraz Przedmową. W załącznikach, poza siatką kwadratów, o której kilka słów poniżej, czytelnik znajdzie schemat organizacyjny dowództwa okrętów podwodnych na Morze Norweskie, schemat okrętu VII C, spis załogi U-995, bilans sukcesów i strat na okres grudzień 1944-maj 1945 dotyczący wód okalających Murmańsk, daty i miejsca zatopienia U-Bootów na Morzu Północnym oraz ogólną statystykę dotyczącą strat U-bootów podczas II wojny światowej.

Publikacja posiada 360 stron, w tym 328 stron tekstu i 32 strony nlb. Na tych ostatnich zamieszczono zdjęcia dokumentujące przebieg służby. Wydrukowano je na papierze kredowym. Tekst zamieszczono na papierze szarym. Całość obłożona została miękką okładką. Dla czytelników książek wydawnictwa FINNA jest to dobrze znany, utarty schemat.

Publikacja nie jest niestety pozbawiona niedociągnięć. Jednym z nich, które jest zauważalne nawet po pobieżnym przejrzeniu, jest umieszczenie nieczytelnej siatki kwadratów (s. 317). Opisują one obszar Morza Północnego oraz Morza Barentsa.

Krótka charakterystyka powyższej książki dowodzi, że publikacja jest warta poświęcenia jej uwagi. Szczególnie polecam ją pasjonatom marynistyki. Dzięki szczegółowości i fachowemu opisowi publikacja może stanowić źródło nowej wiedzy lub pomóc w usystematyzowaniu już posiadanej.

Plus minus:
Na plus:
+ dokładność i fachowość opisu
+ dogłębna znajomość zagadnienia przez autora
+ liczne i wartościowe załączniki
+ sposób narracji
Na minus:
- drobne potknięcia

Tytuł: Wojna U-Bootów na Morzu Norweskim
Autor: Eckard Wentzel
Wydawca: Finna
Rok wydania: 2013
ISBN/EAN: 978-83-64141-86-7
Liczba stron: 328 + 32 nlb
Oprawa: miękka
Cena: 35,99 zł
Ocena recenzenta: 7/10

  1. E. Wentzel, Wojna U-Bootów na Morzu Północnym, Gdańsk 2013, s. 9. []

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz