Moneta na 25. lecie odzyskania wolności


W siedzibie Narodowego Banku Polskiego i w obecności Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego oraz Prezesa NBP Marka Belki zaprezentowano pierwszą monetę okolicznościową z serii „Odkryj Polskę„ – ”25 lat wolności”.

2014_07___25lat_5zl_R_thumb2014_07___25lat_5zl_A_thumbPowodem pierwszej od dwudziestu lat wizyty Prezydenta RP w siedzibie NBP w Warszawie jest emisja pierwszej pięciozłotowej monety okolicznościowej wybitej w formacie obiegowym „Odkryj Polskę – 25 lat wolności”.

Moneta zostanie wyemitowana 22 maja 2014 r. w nakładzie 1,5 mln sztuk, a jej wizerunki zaprojektowała Dobrochna Surajewska. Na jej rewersie widnieje znak zwycięstwa, który odnosi się do wyborów parlamentarnych z 4 czerwca 1989 r. Monety będą miały rozmiar standardowych monet obiegowych o nominale 5 zł. Będą one dostępne w oddziałach okręgowych NBP od 22 maja 2014 r. po cenie nominalnej.

Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – w tym kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Więcej informacji na temat emisji wartości kolekcjonerskich NBP znajduje się w dziale Monety okolicznościowe, na profilu NBP w serwisie Facebook oraz w e-publikacji „Monety okolicznościowe NBP”.

Okolicznościowa moneta na 25 lat wolności - film:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz