Europa Nostra Awards dla województwa kujawsko-pomorskiego


Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego jako jedyny z Polski otrzymał wyróżnienie specjalne w tegorocznej edycji prestiżowego konkursu Unii Europejskiej „Europa Nostra Awards” za wyjątkowy wkład w konserwację, ochronę i promocję zabytków oraz dziedzictwa kulturowego.

Europa Nostra Awards 2014Nagroda Unii Europejskiej za ochronę dziedzictwa kulturowego (European Union Prize for Cultural Heritage /Europa Nostra Awards) jest najważniejszym wyróżnieniem przyznawanym organizacjom, instytucjom, samorządom oraz osobom fizycznym, które w sposób szczególny przyczyniają się do opieki nad zabytkami oraz dziedzictwem kulturowym o znaczeniu europejskim. Od 2002 roku konkurs organizuje federacja Europa Nostra zrzeszająca 250 instytucji członkowskich, 150 instytucji stowarzyszonych oraz 1500 osób z całej Europy.

We wrześniu ubiegłego roku Urząd Marszałkowski przygotował aplikację do konkursu, która w sposób kompleksowy prezentowała zaangażowanie samorządu województwa kujawsko-pomorskiego w ochronę i promocję regionalnego dziedzictwa kulturowego, w tym w zachowanie zabytków i miejsc o znaczeniu europejskim i światowym, np. Europejski Szlak Gotyku Ceglanego, Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego, szlak hanzeatycki, UNESCO oraz Szlak św. Jakuba.

Nominującym wniosek Kujawsko-Pomorskiego był wicemarszałek Senatu RP Jan Wyrowiński, a rekomendacji udzielili: Agnieszka Celeda-Honkisz, dyrektor Biura Kultury i Dziedzictwa Kancelarii Prezydenta RP, profesor Marian Arszyński, współautor dokumentacji Torunia i Malborka do listy UNESCO oraz profesor Marta Garcia Alonso, architekt z Uniwersytetu Navarra w Hiszpanii.

Do konkursu zostało zgłoszonych łącznie 160 wniosków z 30 krajów. Aplikacja Kujawsko-Pomorskiego dotarła do ścisłego finału i otrzymała wyróżnienie specjalne. W uzasadnieniu jury podkreśliło, iż w sposób szczególny docenia działania na rzecz konserwacji i zachowania dziedzictwa kulturowego, które zaprezentowało województwo kujawsko-pomorskie.

- Dostrzeżono, że robimy rzecz nieprzeciętną w skali europejskiej. Aktywnie wspieramy remonty konserwatorskie w zabytkach oraz projekty rewitalizacyjne polegające między innymi na adaptacji wiekowych obiektów do nowych funkcji. Promujemy też dziedzictwo kulturowe regionu między innymi poprzez organizację koncertów w zabytkach, regionalnych obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa oraz konkursu „Dziedzictwo wieków” – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Więcej o konkursie „Dziedzictwo wieków” tutaj.

Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 5 maja w Wiedniu w trakcie dorocznego kongresu, na którym spotkają się przedstawiciele Komisji Europejskiej oraz członkowie federacji Europa Nostra.

Informacje dodatkowe:

  • W tegorocznej edycji nominowanych aplikowało 160 projektów z 30 krajów;
  • Laureatami zostało 27 organizacji , w tym 3 spoza UE;
  • Województwo kujawsko-pomorskie było nominowane w kategorii: aktywna działalność na rzecz dziedzictwa kulturowego,
  • Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się w trakcie Kongresu Dziedzictwa Europejskiego 5 maja w Burgtheater w Wiedniu pod patronatem Prezydenta Austrii Heinza Fischera. Wśród partnerów tegorocznego Kongresu znajdują się: Komisja Europejska, przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Austrii, Federalne Ministerstwo Kultury i Sztuki Austrii, Fundacja Księcia Lichtensteinu, austriacki krajowy nadawca publiczny ORF oraz Fundacja ERSTE;
  • W kategorii 3, czyli „aktywna działalność na rzecz dziedzictwa kulturowego” zwycięzcami zostali: Stowarzyszenie imienia Gustawa Klimta z Austrii, Stowarzyszenie na rzecz pejzażu regionu Kempen w Belgii oraz Stowarzyszenie Iubilantes z Włoch;
  • Tegoroczni zwycięzcy nagrody Unii Europejskiej i Europa Nostra w dziedzinie dziedzictwa kulturowego dołączają do 360 laureatów uhonorowanych tą nagrodą przez Komisję Europejską oraz organizację Europa Nostra od 2002 r.;
  • Specjalistyczne jury złożone z niezależnych ekspertów z całej Europy ocenia zgłoszone projekty w 4 kategoriach: ochrony dziedzictwa, badań naukowych, aktywnej działalności na rzecz dziedzictwa kulturowego oraz edukacji, szkoleń i kampanii informacyjnych.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz