100. urodziny Jana Karskiego w Muzeum Historii Polski


fot./Muzeum Historii Polski

fot./Muzeum Historii Polski

24 kwietnia 2014 roku przypada jubileusz urodzin polskiego Emisariusza. Z tej okazji Muzeum Historii Polski przygotowało w Warszawie wiele wydarzeń, które mają przybliżyć postać i życie Jana Karskiego.

W godzinach 12:00-17:00 Muzeum Historii Polski organizuje  niezapomnianą wycieczkę ulicami Warszawy zabytkowym tramwajem . Specjalny tramwaj przejedzie trasą: pl. Narutowicza – Metro Politechnika (pl. Zbawiciela) – Marszałkowska – pl. Bankowy – Stawki – Rondo Radosława – Okopowa – pl. Zawiszy – pl. Narutowicza. Na gości w środku pojazdu czekać będą szachiści, którzy wspólnie z podróżującymi będą rozgrywać partie szachów, czyli ulubione hobby Jana Karskiego. 

O godzinie 18:00 w Kinie Kultura (Krakowskie Przedmieście 21/23) odbędzie się spotkanie z byłym ambasadorem Izraela w Polsce Szewachem Weissem. W rozmowie „Dlaczego Zachód milczał?” z dziennikarzem Bogdanem Rymanowskim polityk opowie o staraniach Jana Karskiego w poinformowaniu świata o losach Żydów oraz odmowie pomocy ze strony Stanów Zjednoczonych w czasie II wojny światowej. Aby wziąć udział w spotkaniu, należy dokonać rezerwacji do 22.04.: rsvp@muzhp.pl. Liczba miejsc ograniczona.

O godzinie 20:30 MHP zaprasza pod Pałac Staszica w Warszawie (siedziba Polskiej Akademii Nauk, ul. Nowy Świat 72) na video mapping, czyli wielkoformatowy pokaz audiowizualny na fasadzie budynku. Dzięki wykorzystaniu elementów architektonicznych obiektu oraz najnowszych technologii powstanie zapierające dech w piersiach widowisko multimedialne. Tematem przewodnim spektaklu, przygotowanego przez Muzeum Historii Polski, będzie postać Jana Karskiego. Widzowie poznają losy polskiego emisariusza od czasów dzieciństwa, przez okres II wojny światowej aż do otrzymania Medalu Wolności z rąk Prezydenta USA Baracka Obamy. Pokaz wyświetlany będzie również w piątek (25.04) oraz w sobotę (26.04) o godzinie 20:30. Przewidziana jest również transmisja na żywo na stronie www.muzhp.pl.

Dodatkowo, w hali głównej Dworca Centralnego odsłonięta zostanie wystawa „Jan Karski. Człowiek wolności”. Na ekspozycję składają się 22. plansze, na których pokazano biografię Karskiego, począwszy od lat spędzonych w rodzinnej Łodzi, poprzez studia, czas wojny, kiedy to podjął próbę poinformowania świata o zagładzie Żydów, aż po jego działalność powojenną. Wystawa do tej pory prezentowana była m.in. w siedzibie ONZ w Nowym Jorku, Parlamencie Europejskim w Brukseli, siedzibie głównej UNESCO w Paryżu, Sejmie RP w Warszawie, Tel Awiwie, Rzymie, Mediolanie, Petersburgu, Chicago, Londynie, Ottawie, Łodzi, Wrocławiu, Kielcach, Toruniu.  Wystawa potrwa do 5 maja. W dniach 6-14 maja zaprezentowana zostanie w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie w ramach Dni Karskiego, którym towarzyszą również pokazy filmowe.

Wszystkie wydarzenia zorganizowane są w ramach programu „Jan Karski. Niedokończona misja” prowadzonego przez Muzeum Historii Polski od 2010 roku. Program został objęty honorowym patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Wstęp wolny.

jpg

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz