B. Dobroch, P. Wilczyński „Broad Peak. Niebo i Piekło” - premiera


7 maja odbyła się premiera reporterskiej książki „Broad Peak. Niebo i piekło” Bartka Dobrocha i Przemysława Wilczyńskiego. Bezprecedensowy raport podzielił środowisko górskie. Dlaczego kazano zniszczyć stenogramy przeprowadzonych rozmów, zaraz po ogłoszeniu raportu?  Co dalej? Czy to koniec himalaizmu, jaki znaliśmy dotychczas? Czy Polacy pojadą jeszcze kiedyś na wyprawę narodową?

BroadPeak_NieboIpiekło_okladkaKto ponosi etyczną odpowiedzialność za tragedię na Broad Peaku? Czy można było uniknąć tragedii?

„Nikt nie wie, jakby się to skończyło, gdyby szli razem” – Agnieszka Korpal, dziewczyna Tomka Kowalskiego.

„Od przełęczy aż do przedwierzchołka Rocky Summit dzielą się na dwa zespoły: z powodu trudności wiążą się liną. Tym razem już w innych zespołach – Małek z Bieleckim i Berbeka z Kowalskim. To na tym odcinku – zwłaszcza przed samym przedwierzchołkiem – napotykają na trudności, których się nie spodziewali. Czy to ostatni moment, kiedy należało się wycofać? Gdzie zaczęło się – nie pierwszy przecież raz w historii himalaizmu – ryzyko, którego ocenę osłabia widoczna już szansa na sukces? W którym miejscu przekroczyli granicę?”

Książka „Broad Peak. Niebo i Piekło” to także reportaż o życiu w cieniu himalaistów, niekończącym się czekaniu. Autorzy książki przeprowadzili dramatyczne rozmowy z rodzinami tragicznie zmarłych wspinaczy.

„Wieczorem przygotowaliśmy z moim synem plakat do przedszkola: Mój dziadek zdobył Broad Peak. Wydrukowaliśmy zdjęcia wszystkich uczestników wyprawy i podpisaliśmy: Pierwsze zimowe zdobycie Broad Peaku. Taka gazetka na ścianę.” – Krzysztof Berbeka, syn zmarłego Macieja.

„Chodziłem, paliłem i mówiłem na głos: „Tomek, kurwa, czekan i dwa kroki. Czekan i dwa kroki.” – Marek Kowalski.

Dobroch i Wilczyński nakreślili portrety wszystkich uczestników wyprawy na Broad Peak, łącznie z Arturem Hajzerem.  Po tragedii na Broad Peaku i medialnej burzy wokół wyprawy, Hajzer potrzebuje ucieczki. Wyjeżdża w góry. Ginie. Co się stało?

Żeby zrozumieć co tak naprawdę stało się na Broad Peaku, musimy zajrzeć wstecz, do romantycznej historii polskiego himalaizmu, która jak w soczewce skupiła się na Polskim Broad Peaku.

Bartek Dobroch i Przemysław Wilczyński są dziennikarzami „Tygodnika Powszechnego”. W 2013 r. otrzymali przyznawaną przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich Nagrodę im. Kazimierza Wierzyńskiego (dziennikarstwo sportowe) za cykl tekstów na temat wyprawy na Broad Peak.

 

Autor: Bartek Dobroch, Przemyław Wilczyński
Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie sp. z o.o.
ISBN: 978-83-7177-949-7
Ilość stron: 432
Oprawa: twarda
Data premiery: 2014-05-07
Format: 165x220 mm
Język wydania: polski
Rok wydania: 2014

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz