Plany odbudowy zamku Saint-Cloud


Garstka zapaleńców chce odbudować zamek Saint-Cloud, który należał do Marii Antoniny. Budowla ta spłonęła niestety 144 lata temu.

Portret Marii Antoniny

Entuzjaści pomysłu są głęboko przekonani co do potencjału turystycznego drzemiącego w pałacu. Ich zamiarem jest utworzenie tam muzeum oraz nawet luksusowego hotelu. „Któż nie marzyłby o spaniu w pokojach, w których przebywało tyle koronowanych głów?” mówi Laurent Bouvet, przewodniczący stowarzyszenia Zbudujemy znowu pałac Saint-Cloud.

Nie ulega wątpliwości, że miejsce lokalizacji projektu jest bardzo malownicze, co już stanowiłoby swoisty magnes dla turystów. Zamek Saint-Cloud zbudowany został pod koniec XVI stulecia na wzgórzu nad Sekwaną, w odległości około 5km od Paryża, w samym sercu parku o powierzchni 460 hektarów. Projektantem budowli był nadworny architekt Ludwika XIV- André Le Nôtre.

Zamek służył przede wszystkim jako rezydencja brata Ludwika XIV, a później królowej Marii Antoniny, która była przekonana, że jest tam lepsze powietrze niż w Wersalu. W późniejszym okresie zamek należał do cesarza Napoleona. Na zamek przybywali również osobliwi goście czego przykładem może być obecność tam... żyrafy króla Karola X.

Posiadłość Marii Antoniny miała bardzo burzliwą historię. W czasie wojny francusko-pruskiej zamek stał się sztabem generalnym pruskiej armii , w roku 1870 był on ostrzeliwany przez francuskie działa. Obecnie w tym miejscu rosną jedynie drzewa.

Pomysłodawcy projektu są zdania, że w archiwach znajduje się dość dokumentów na temat budynku, co z pewnością umożliwi stosunkowo łatwą jego odbudowę. Drobnym problemem może być jednak niemożność przestrzegania norm ekologicznych oraz zebranie odpowiednich materiałów do budowy, lecz wszystkie te kłopoty są zdaniem ekspertów możliwe do rozwiązania.

Koszt budowy zamku szacowany jest na około 100 milionów euro. Szansy na realizację planów upatruje się w inwestorach prywatnych. Według wstępnego projektu w zamku oprócz muzeum miałoby być także 90 pokoi z łazienkami. Stowarzyszenie prowadzi obecnie intensywne negocjacje z władzami państwowymi w sprawie zgody na budowę. Opinie w tej sprawie są jednak, jak na razie, podzielone.

 

Źródło: Nebude to Disneyland? Francouzi chtějí obnovit zámek Marie Antoinetty

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Zamkowy pisze:

    Żeby tak u nas Ogrodzieniec...

Zostaw własny komentarz