Wykłady z historii literatury przez Internet


Choć teraz już matura z języka polskiego i angielskiego dopiero za rok, a sesja na filologiach jeszcze nie nadeszła, na pewno zainteresuje Was oferta portalu OpenCulture.com. Na stronie tej udostępniono ponad pięćdziesiąt kursów z literatury, obejmujących tematykę od Dantego i Miltona po Tolkiena i Kerouaca, jak zapewniają twórcy.

John R.R. Tolkien CC-BY-SA-3.0

John R.R. Tolkien CC-BY-SA-3.0

Jak to działa – wystarczy wejść na tę stronę, aby przejrzeć niezwykle urozmaiconą ofertę edukacyjną. Pod tytułami kursów znajdują się odnośniki do informacji na temat wykładowców (w zakładkach Free Online Video & Course Info), filmy wideo na iTunes, filmy wideo na YouTube oraz materiały przydatne do nauki podczas kursu (w zakładkach Course Materials). Niech Was nie zmyli to, że tytułów jest pięćdziesiąt – tak naprawdę nagrań jest o wiele więcej, każdy kurs bowiem jest podzielony na odcinki i niektóre liczą nawet do trzydziestu godzin!

Znajdą tutaj pomoc naukową przede wszystkim studenci literatury amerykańskiej, jako że mogą za darmo i z każdego niemal urządzenia posłuchać wykładów na temat literatury pierwszych kolonistów, wpływu purytanizmu na kulturę, amerykańskiego renesansu, oświecenia, a także kilku partykularnych wykładów poświęconych Moby Dickowi albo Nathanielowi Hawthorne’owi1. Nie mogło zabraknąć, rzecz jasna, kursu poświęconego Szekspirowi (Approaching Shakespeare), Cervantesowi (Cervantes’ Don Quixote), Dantemu (Dante in Translation), Hemingwayowi i Faulknerowi (Hemingway, Fitzgerald, Faulkner), Wilde’owi (Oscar Wilde), ale i prądom literackim i kulturowym – egzystencjalizmowi (Existentialism in Literature & Film), studiom kulturowym (Cultural Studies), psychoanalizie w literaturze (Literature and Psychoanalysis). Dla fanów literatury starożytnej gratką będzie zapewne seria wykładów o Eneidzie Wergiliusza profesor Susanny Braund z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej. Wszystko to i wiele więcej na OpenCulture.com!

Brzmi naukowo, ambitnie i... nieciekawie? Żaden problem, bowiem zadbano także o potrzeby fanów literatury fantasy i przygotowano wykłady na temat samego Johna R.R. Tolkiena i jego twórczości. Jak pisze Colin Marshall z OpenCulture, są to prawdopodobnie takie wykłady, „jakich zawsze mieliście ochotę wysłuchać, a zapewne nie mieliście możliwości„. Kursów o Tolkienie jest pięć: jeden z nich jest o Hobbicie (The Hobbit), jeden o Silmarillionie (Silmarillion Seminar), zaś trzy pozostałe o Władcy Pierścieni (Lord of the Rings I: The Road Goes Ever On, Lord of the Rings II: The Two Towers, Lord of the Rings III: Return of the King). Wszystkie są autorstwa Coreya Olsena, znanego jako ”Profesor od Tolkiena”.

Na zakończenie warto dodać, że owe pięćdziesiąt kursów z literatury jest zaledwie częścią szerszego projektu realizowanego przez portal. Udostępniono tam bowiem łącznie dziewięćset pięćdziesiąt (!) kursów2 z przeróżnych dziedzin nauki: geografii, językoznawstwa, filozofii, politologii, a nawet prawa. Czytelników naszego portalu zainteresują zapewne szczególnie kursy z archeologii, historii, historii sztuki, historii i kultury klasycznej. Z pewnością każdy pasjonat historii znajdzie temat pod kątem swoich osobistych zainteresowań – czy to będzie historia Chin, czy Izraela, czy też wczesnonowożytnych Niemiec.

Źródła: Download 55 Free Online Literature Courses: From Dante and Milton to Kerouac and Tolkien; Literature Free Courses; Free Online Courses.

  1. wszystko to w pierwszej zakładce: American Literature I: Beginnings to Civil War []
  2. wszystkie wyszczególnione zostały tutaj []

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

Zostaw własny komentarz