Zapowiedź ekshumacji „Inki”


Instytut Pamięci Narodowej wskazał miejsce, w którym najprawdopodobniej znajdują się szczątki legendarnej Danuty Siedzikówny „Inki”. Rodzina zamordowanej złożyła także w IPN serię niepublikowanych dotąd fotografii przedstawiających młodą „Inkę”.

Danuta

Ekshumacja będzie przeprowadzona w okresie letnim na cmentarzu garnizonowym w Gdańsku. Właśnie to miejsce wskazali historycy po badaniach terenowych z jesieni 2013 roku, stwierdzono, że tam komuniści zwozili ciała rozstrzeliwanych więźniów (wśród zamordowanych dominowali członkowie antykomunistycznego podziemia). Na miejscu prac możliwe będzie odnalezienie większej liczby ofiar NKWD - UB np. zgładzonego razem z „Inką” żołnierza podziemia Feliksa Selmanowicza ps. „Zagończyk”. Nad całością działań pieczę sprawuje prof. Krzysztof Szwagrzyk, pełnomocnik prezesa IPN ds. poszukiwań miejsc pochówków ofiar terroru komunistycznego.

W Instytucie złożonych zostało również 12 nieznanych dotąd zdjęć ukazujących „Inkę”, w różnych latach (dowiadujemy się z nich mniej więcej w jakim środowisku dorastała oraz pośród jakich ludzi funkcjonowała). Seria fotografii zostanie opublikowana w sierpniowym dodatku do czasopisma „pamięć.pl” wydawanego przez IPN.

Danuta Siedzikówna „Inka” wstąpiła do AK zaraz po tym jak gestapo zamordowało jej matkę (do podziemia przystąpiła razem z siostrą Wiesławą). Pod koniec 1943 roku w wieku 15 lat złożyła przysięgę w Armii Krajowej gdzie podjęła służbę jako sanitariuszka. Po przejściu frontu zatrudniła się w nadleśnictwie w Hajnówce, jednak w 1945 roku padła ofiarą aresztowań grupy NKWD - UB w ramach akcji przeciw podziemiu antykomunistycznemu. Wkrótce została uwolniona przez wileńską grupę AK Stanisława Wołoncieja „Konusa”. Na początku 1946 roku trafiła do Gdańska (na fałszywych papierach), tam została aresztowana 20 lipca 1946 roku (złapana w mieszkaniu przy ul. Wróblewskiego na Wrzeszczu). W więzieniu poddawana torturom śledczych nie podjęła współpracy z UB, została skazana na śmierć 3 sierpnia 1946 roku, wyrok przez rozstrzelanie wykonano 28 sierpnia tegoż roku.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz