Podziękowanie za pomnik dla Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata


Prezydent Federacji Społeczności Żydowskich w Rosji, Aleksander Boroda, jest wdzięczny władzom Rosji za ufundowanie tablicy upamiętniającej Nikołaja Kisielewa. W czasie drugiej wojny światowej uratował on 218 białoruskich Żydów.

Nikołaj Kisielew był oficerem politycznym Armii Czerwonej. Na początku Wielkiej Wojny Ojczyźnianej dostał się do niewoli niemieckiej. Uciekł z niej w październiku 1942 roku zabierając 218 żydowskich mieszkańców białoruskiej wsi Dolginowo. Za dostanie się do niewoli został aresztowany przez kontrwywiad wojskowy i uznano go za dezertera. Nie został jednak osądzony, gdyż wstawili się za nim uratowani Żydzi. W 2005 roku Instytut Yad Vashem przyznał mu tytuł Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata, a w 2008 roku zrealizowano o nim film dokumentalny „Lista Kisielewa”, który uzyskał nagrodę na Festiwalu Filmów Chrześcijańskich Magnificat.

Tablicę ku czci Kisielewa odsłonięto w Dzień Zwycięstwa czyli 9 maja na skwerze przy Nowym Arbacie. Naczelny rabin Rosji w przemówieniu poprzedzającym odsłonięcie tablicy nazwał Kisielewa wielkim człowiekiem i prawdziwym bohaterem, który dla drugiego jest gotów oddać wszystko.

Fot. Fotorzepa

Fot. Fotorzepa

Źródło: Glava FEOR blagodoren Moskve za pamyatnik partizanu, spashemu evreev

Lubisz czytać nasze historie?
Na historia.org.pl codziennie opowiadamy dzieje Polski i świata tak, jak na to zasługują - rzetelnie, pasjonująco, z szacunkiem do faktów. Ale żadna opowieść nie przetrwa bez tych, którzy chcą jej słuchać i ją wspierać.
Postaw nam wirtualną kawę - to darowizna, która realnie pomaga nam działać dalej. To dzięki takim gestom możemy nadal pisać o zwycięstwach, bohaterach i wydarzeniach, które zbudowały naszą tożsamość.

Postaw nam kawę za:



Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz