Premier zainaugurował obchody 70. rocznicy bitwy o Monte Cassino


Na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino premier zainaugurował obchody 70. rocznicy bitwy o Cassino. Uroczystości rozpoczęły się otwarciem Muzeum Pamięci 2. Korpusu Polskiego, którego dokonał premier Donald Tusk - Tu, pod Monte Cassino polscy żołnierzy szli po zwycięstwo nie tylko dla włoskiej ziemi, szli po zwycięstwo, którego prawdziwy smak poznały następne pokolenia kilkadziesiąt lat później - powiedział.

Premier zainaugurował obchody 70. rocznicy bitwy o Cassino / fot. Konrad Tracz

Premier zainaugurował obchody 70. rocznicy bitwy o Cassino / fot. Konrad Tracz

Premier w swoich wypowiedziach dziękował organizatorom muzeum. Przypominał jak wielkiego dokonania zrobili ludzie, którzy 70 lat wcześniej zdobywali Monte Cassino. Wystawa składa się z części panelowej, prezentującej historię 2. Korpusu oraz elementów multimedialnych pozwalających wyszukać polskie groby wojenne we Włoszech oraz zapoznać się z historią słynnego niedźwiedzia Wojtka. Z kolei w centrum rotundy zamieszczona została mapa obrazująca szlak 2. Korpusu.

Nie byłoby dzisiaj wolnej, demokratycznej Polski, gdyby nie pamięć o tym, co tutaj miało miejsce. To są prawdziwe fundamenty niepodległej ojczyzny - mówił Tusk.

Kulminacyjnym momentem dzisiejszego dnia było spotkanie premiera z harcerzami i weteranami na dziedzińcu Opactwa Benedyktynów. Premier złożył życzenia i wręczył pamiątkową szablę weteranowi walk o Monte Cassino kapitanowi Zbigniewowi Dłużniewskiemu z okazji 90 urodzin. Premier spotkał się również z Anną Marią Anders, córką generała Władysława Andersa, dowódcy walk o Monte Cassino.

Ponadto szef rządu przekazał szablę jednemu z uczestników walk o Monte Cassino, kapitanowi Zbigniewowi Dłużniewskiemu, który w niedzielę obchodzić będzie swoje 90. urodziny.

Narody, które nie czczą swoich bohaterów; narody, które wyrzekają się pamięci o swojej heroicznej przeszłości, nie zasługują na wolność i prędzej czy później ją tracą. A państwa, które nie czczą swoich bohaterów, tracą swoją niepodległość - podkreślał premier.

Pamiątkowa szabla/ fot.Konrad Tracz vel Bednarczyk

Pamiątkowa szabla/ fot.Konrad Tracz vel Bednarczyk

Premier podkreślał także obecność dwóch pokoleń weteranów walk jak i harcerzy - Obecność setek młodych Polaków dzisiaj na Monte Cassino oznacza jedno, że Polacy nigdy nikomu nie oddadzą swojej wolności, którą zawdzięczamy bohaterom spod Monte Cassino. To jest nasze dzisiejsze wielkie zobowiązanie - stwierdził.

W dniu 18 maja 1944 r. oddziały 2. Korpusu Polskiego dowodzone przez gen. Władysława Andersa zdobyły ruiny klasztoru benedyktynów na wzgórzu Monte Cassino we Włoszech. Na jego ruinach zatrzepotała biało-czerwona flaga. W 1945 r. na Monte Cassino otwarto Polski Cmentarz Wojenny, na którym spoczywają żołnierze 2. Korpusu. W 1970 r. pochowano tam zmarłego w Londynie gen. Andersa.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Awangarda pisze:

    Pieknie to wszystko przygotowali.

Zostaw własny komentarz