Ludzkie kości w najstarszej polskiej szkole w Płocku


Na terenie „Małachowianki” czyli najstarszej polskiej szkoły  w Płocku odkryto już ponad 450 szczątków ludzkich. Do przełomu XVI/XVII wieku w tym miejscu działał cmentarz.

mal

Szkoła im. Marszałka Stanisława Małachowskiego (od 1921 roku) pełni edukacyjną funkcję od czasów powstania czyli od 1180 roku gdy została ufundowana przez Dobiechnę, wdowę po Wojsławie, opiekunie Bolesława III Krzywoustego, którego krypta znajduje się w płockiej katedrze. Budynek szkoły był przez stulecia wielokrotnie przebudowywany, jego najstarszą częścią są fragmenty murów oraz fundamenty kolegiaty św. Michała Archanioła. Do naszych czasów zachowała się również XV wieczna wieża oraz XVII wieczne skrzydło kolegium Jezuickiego (funkcjonowało od 1611 do drugiej połowy XVIII wieku).

Na terenie szkoły od XIII wieku odbywały się pochówki lokalnej ludności, najmłodsze szczątki datuje się na koniec XVI wieku gdy cmentarzysko przestało być używane. Wszystkie szczątki po przebadaniu zostaną złożone w specjalnie zaprojektowanym ossuarium. Projekt będzie musiał uzyskać akceptację płockiego konserwatora zabytków.

Płocką „Małachowiankę” ukończyli: Ignacy Mościcki (1867 - 1946), polski lotnik z Dywizjonu 303 Jan Zumbach (1915 - 1986) oraz Tadeusz Mazowiecki (1927 - 2013).

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz