Pierwsza i Druga Armia Wojska Polskiego w kinematografii PRL. Zestawienie


Pierwsza Armia Wojska Polskiego, pod dowództwem generała Zygmunta Berlinga, i Druga Armia Wojska Polskiego, pod dowództwem generała Karola Świerczewskiego były jedynymi formacjami wojskowymi walczącymi w drugiej wojnie światowej, którymi interesowała się kinematografia Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż między innymi dzięki nim ona istniała.

Pomnik żołnierza 1 Armii Wojska Polskiego w Warszawie

Pomnik żołnierza 1 Armii Wojska Polskiego w Warszawie

Pierwszej Armii Wojska Polskiego, jej pododdziałom oraz jej poprzedniczce, czyli Pierwszej Dywizji Piechoty, poświęcono trzydzieści jeden filmów. Dziewiętnaście z nich było filmami dokumentalnymi, a dwanaście - fabularnymi. Sześć filmów nakręcono o Drugiej Armii Wojska Polskiego. Dokumentalnych i fabularnych było po połowie.

Pierwsza Armia Wojska Polskiego

Pierwszym filmem o Pierwszej Armii Wojska Polskiego jest dokument Polskiej Kroniki Filmowej pt.: „Bitwa o Kołobrzeg”. Przedstawia on walki na ulicach miasta i wyzwolenie. Trwa on piętnaście minut. Wyreżyserował go Jerzy Bossak. Wyprodukowała go Wytwórnia Filmowa Wojska Polskiego w 1945 roku.

Kolejnym filmem o formacji dowodzonej przez generała Zygmunta Berlinga jest „Na zachód”. Jest to dokument Polskiej Kroniki Filmowej wyprodukowany przez Wytwórnię Filmową Wojska Polskiego w 1945 roku. Wyreżyserował go Jerzy Bossak. Przedstawione w nim są walki formacji na Pomorzu.

W „Zagładzie Berlina” pokazany jest udział Pierwszej Armii Wojska Polskiego w operacji berlińskiej. Film jest dokumentem Polskiej Kroniki Filmowej wyprodukowanym przez Wytwórnię Filmową Wojska Polskiego w 1945 roku. Trwa dwadzieścia minut. Wyreżyserował go Jerzy Bossak.

Formowanie się Pierwszej Armii Wojska Polskiego w 1943 roku w Sielcach przedstawione jest w filmie „Synowie ludu”. Jest to dokument wyreżyserowany w 1954 roku przez Ludwika Perskiego. Składa się z sześciu aktów.

Losy dwóch żołnierzy z Pierwszej Dywizji Piechoty imienia Tadeusza Kościuszki przedstawione są w filmie „Nieznany”. Powstał on w 1964 roku na podstawie opowiadania Józefa Hena. Film wyreżyserował Witold Lesiewicz. Leszek Herdegen i Bronisław Pawlik grają głównych bohaterów.

Siedemnastominutowy dokument „Bitwa o Wał Pomorski„ został wyprodukowany przez wytwórnię filmową  „Czołówka” w 1965 roku. Wyreżyserował go Leonard Ordo.

Szlak bojowy Pierwszej Brygady Pancernej imienia Bohaterów Westerplatte, walczącej w składzie Pierwszej Armii Wojska Polskiego, został przedstawiony w serialu „Czterej pancerni i pies„. Nakręcił go w latach 1966-1970 Konrad Nałęcki. Film powstał na podstawie powieści „Czterej pancerni i pies” Janusza Przymanowskiego, który również był autorem scenariusza. Głównymi bohaterami serialu są członkowie załogi czołgu „Rudy 102”: Janek, Gustlik, Olgierd, Grigorij oraz pies Szarik. Aktorzy odtwarzający te postacie to: Janusz Gajos, Franciszek Pieczka, Roman Wilhelmi oraz Włodzimierz Press.

Rudy_102_RB1

Czy jest ktoś, kto nie rozpoznaje czołgu z filmu „Czterej pancerni i pies”?

Żołnierze jednej z kompanii Pierwszej Armii Wojska Polskiego forsujący Odrę oraz walczący w bitwie berlińskiej w kwietniu 1945 roku ukazani są w filmie „Kierunek Berlin”. Pochodzi on z 1967 roku. Wyreżyserował go Jerzy Passendorfer. Autorami scenariusza, napisanego na podstawie materiałów archiwalnych, dokumentów, wspomnień oraz nowel Czeslawa Leżeńskiego i Ryszarda Liskowackiego, byli Jerzy Passendorfer i Wojciech Żukrowski.

O kompanii „Jarzębina czerwona„, wchodzącej w skład Pierwszej Armii Wojska Polskiego, uczestniczącej w bitwie o Kołobrzeg opowiada film pt.: „Jarzębina czerwona”. Wyreżyserowali go Ewa i Czesław Petelscy. Powstał w 1969 roku na podstawie powieści „Frontowe drogi” Waldemara Kotowicza, który także, wespół z reżyserami, jest autorem scenariusza.

Film Jerzego Passendorfera „Ostatnie dni„ to druga część filmu „Kierunek Berlin”. Opowiada on o walce żołnierzy z kompanii na ulicach Berlina i ich losach po zdobyciu stolicy Niemiec. Scenarzystami filmu są reżyser i Wojciech Żukrowski.

Szlak bojowy Czwartej Dywizji Piechoty imienia Jana Kilińskiego, walczącej w składzie Pierwszej Armii Wojska Polskiego, przedstawiony jest w dokumencie Jerzego Ziarnika pt.: „Kilińsczacy”. Powstał on w 1969 roku.

Powojenne losy żołnierzy Pierwszej Armii Wojska Polskiego biorących udział w bitwie kołobrzeskiej pokazuje film dokumentalny Wandy Rollny „Kołobrzeski dzień”. Pochodzi on z 1969 roku. Trwa dwadzieścia minut.

Z kolei losy żołnierek z Dywizji Kościuszkowskiej przedstawione są w konwencji komediowej w filmie „Rzeczpospolita babska”. Nakręcił go Hieronim Przybył w 1969 roku. Wespół ze Stanisławą Drzewiecką jest on również autorem scenariusza. Występują w nim m.in.: Aleksandra Zawieruszanka, Zofia Merle, Irena Karel, Teresa Lipowska, Krystyna Sienkiewicz, Damian i Maciej Damięccy oraz Jerzy Turek.

Wspomnienia uczestników bitwy berlińskiej zawarte są w dokumencie „Berlinerstrasse. 1 maja 1945″. Wyprodukowała go Wytwórnia Filmowa Czołówka w 1970 roku. Reżyserią zajął się Janusz Chodnikiewicz.

Szlak bojowy Pierwszej Armii Wojska Polskiego wpleciony jest w fabułę serialu „Wyzwolenie”. Jest on koprodukcją polsko-radziecką. Nakręcono go w latach 1969-1971. Wyreżyserował go Jurij Ozierow, który, wespół z Jurijem Bondariewem i Oskarem Kurganowem, jest autorem scenariusza.

„Powroty” to dokument przedstawiający wizytę byłych żołnierzy Pierwszej Armii Wojska Polskiego w Sielcach i Lenino po 27 latach. Wyreżyserował go Marian Chmielewski. Wyprodukowała go Wytwórnia Filmowa Czołówka w 1970 roku.

Relacje uczestników bitwy o Kołobrzeg zawarte są w dokumencie „Dziesięć kołobrzeskich dni”.  Zrealizował go w 1972 roku Roman Wionczek. Produkcją zajęła się Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi.

Trzej żołnierze, o różnych życiorysach, walczący w Pierwszej Dywizji imienia Tadeusza Kościuszki pod Lenino przedstawieni są w filmie „Zasieki”. Pochodzi on z 1973 roku. Wyreżyserował go Andrzej Jerzy Piotrowski. Powstał na podstawie powieści Janusza Przymanowskiego pod tym samym tytułem; jest on również autorem scenariusza.

„Towarzysze broni” to dokument o bitwie pod Siekierkami i Gozdnicą, które z Niemcami stoczyła Pierwsza Armia Wojska Polskiego. Zrealizował go w 1974 roku Andrzej E. Androchowicz. Wyprodukował go z kolei oddział Telewizji Polskiej w Szczecinie.

„Zwycięstwo„ to skrócona wersja filmów „Kierunek Berlin” i „Ostatnie dni”. Wyreżyserował go w 1974 roku Jerzy Passendorfer, który również, wespół z Wojciechem Żukrowskim, jest autorem scenariusza.

450px-Polish_Army_Parade_waf-2012-1502-29_(1945)

Defilada Pierwszej Armii Wojska Polskiego na ulicy Marszałkowskiej w wyzwolonej Warszawie 19 stycznia 1945.

Udział w drugiej wojnie światowej Brygady Pancernej imienia Obrońców Westerplatte ilustruje dokument „Artylerzyści”. Zrealizował go w 1978 roku Marian Duszyński. Produkcją zajęła się Wytwórnia Filmowa Czołówka.

Walki na Pomorzu Pierwszej Armii Wojska Polskiego pokazane są w dokumencie „Dzieje walk o dostęp do morza”. Zrealizował go w 1978 roku Włodzimierz Dusiewicz, a wyprodukowała Wytwórnia Filmowa Czołówka.

„Elegia na śmierć porucznika Kalinowskiego” to dokument o poruczniku Mieczysławie Kalinowskim, żołnierzu Pierwszej Dywizji Piechoty imienia Tadeusza Kościuszki, który poległ w bitwie pod Lenino. Wyreżyserował go w 1978 roku Janusz Dymek, a wyprodukowała Wytwórnia Filmowa Czołówka.

„Jak na wojnie” to dokument o walce o Kołobrzeg, którą z hitlerowcami stoczyli żołnierze Pierwszej Armii Wojska Polskiego. Zrealizował go w 1978 roku Andrzej Żmijewski, a wyprodukowała Wytwórnia Filmowa Czołówka.

Formowanie się Pierwszej Dywizji Piechoty imienia Tadeusza Kościuszki oraz bitwa pod Lenino przedstawione są w piątym, szóstym i siódmym odcinku serialu „Do krwi ostatniej”. Pochodzi on z 1979 roku. Wyreżyserował go Jerzy Hoffman. Scenariusz napisał Zbigniew Safjan.

„Poszli chłopcy pod Lenino” to dokument zrealizowany przez Bohdana Świątkiewicza. Wyprodukowała go w 1979 roku Wytwórnia Filmowa Czołówka.

„Lenino wiele lat później” to dokument z 1979 roku. Wyreżyserował go Ryszard Zgórecki, a wyprodukowała wytwórnia Filmowa Czołówka.

Szlak bojowy Czwartej Dywizji Piechoty imienia Jana Kilińskiego, wchodzącej w skład Pierwszej Armii Wojska Polskiego, przedstawiony jest w dokumencie „Czwarta Pomorska”. Powstał on w 1982 roku. Nakręciła go Danuta Kępczyńska. Produkcją zajęła się Wytwórnia Filmowa Czołówka.

Udział jednego z oddziałów Pierwszej Armii Wojska Polskiego w operacji berlińskiej przedstawiony jest w filmie „Pastorale heroica”. Wyreżyserował go w 1983 roku Kazimierz Bielski. Scenariusz napisał Jerzy Janicki.

Sylwetka księdza Wilhelma Kubsza, pierwszego kapelana Pierwszej Armii Wojska Polskiego przedstawiona jest w filmie „Kapelan”. Wyreżyserował go w 1985 roku Jerzy Wojniak. Scenariusz, którego autorem jest reżyser, powstał na podstawie wspomnień rodziny księdza oraz dokumentów i filmów Generalnego Dziekanatu Wojska Polskiego, Archiwum Dokumentacji Mechanicznej i Wytwórni Filmów Dokumentalnych.

Zygmunt Berling jako dowódca Pierwszej Armii Wojska Polskiego ukazany jest w filmie fabularnym „Generał Berling”. Powstał on w 1988 roku. Wyreżyserował go i napisał do niego scenariusz Roman Wionczek. W postać Zygmunta Berlinga wcielił się Wojciech Pilarski.

Druga Armia Wojska Polskiego

Gen. Karol Świerczewski

Gen. Karol Świerczewski

„Żołnierz zwycięstwa” to filmowa biografia dowódcy Drugiej Armii Wojska Polskiego, generała Karola Świerczewskiego. Został wyprodukowany w 1953 roku. Wyreżyserowała go Wanda Jakubowska, która również jest autorką scenariusza. Składa się z dwóch odcinków; okres związany z dowodzeniem Drugą Armią WP przedstawiony jest w odcinku drugim.

Konflikt dwóch żołnierzy Drugiej Armii WP: chorążego Szumibora i pułkownika Czaprana w przededniu bitwy budziszyńskiej przedstawiony jest w filmie „Kwiecień”. Zrealizował go w 1961 roku Witold Lesiewicz. Powstał on na podstawie powieści Józefa Hena pod tym samym tytułem. Role głównych bohaterów odtwarzają Henryk Bąk i Leszek Herdegen.

„Generał Walter” to dokument przedstawiający sylwetkę generała Karola Świerczewskiego. Wykorzystano w nim zdjęcia generała, jego listy oraz dokumenty sygnowane jego podpisem. Zrealizował go Wincenty Ronisz w 1963 roku.

Podporucznik Stefan Olewicz i porucznik Marek Kolski to główni bohaterowie filmu „Potem nastąpi cisza„. Służą w Drugiej Armii Wojska Polskiego i los rzuca im pod nogi kłody. Akcja filmu dzieje się w przededniu bitwy budziszyńskiej. Powstał on na podstawie dwóch powieści Zbigniewa Safjana: „Potem nastąpi cisza” oraz „Zanim przemówią”. Wyreżyserował go w 1965 roku Janusz Morgenstern. W rolach głównych wystąpili Marek Perepeczko i Daniel Olbrychski.

Szlak bojowy Drugiej Armii Wojska Polskiego„ przedstawiony jest w dokumencie „Szlakiem II Armii Wojska Polskiego”. Zrealizował go w 1969 roku Kazimierz Sheybal. Producentem była Wytwórnia Filmowa Czołówka.

Życiorys generała Karola Świerczewskiego, dowódcy Drugiej Armii Wojska Polskiego, przedstawiony jest w filmie animowanym „Walter”. Pochodzi on z 1971 roku. Wyreżyserował go Wacław Fedak. Został wyprodukowany przez Studio Małych Form Filmowych Se - Ma - For.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

6 komentarzy

 1. ffatman pisze:

  „Pierwsza Armia Wojska Polskiego, pod dowództwem generała Zygmunta Berlinga, i Druga Armia Wojska Polskiego, pod dowództwem generała Karola Świerczewskiego były jedynymi formacjami wojskowymi walczącymi w drugiej wojnie światowej, którymi interesowała się kinematografia Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.” - Istnieją granice, po przekroczeniu których, powinno się przestać być udawać historyka.

 2. Marian pisze:

  Ten post jest żenujący. Oto skutki „edukacji” „historycznej” opartej na IPN-ie i wSieci Historii. Takie filmy jak Westerplatte, Wolne Miasto, Hubal, Orzeł, Polskie Drogi, Kanał, Akcja pod Arsenałem to pewnie krasnoludki nakręciły. Albo zaraz dowiemy się, że zawierają one sowiecką propagandę.
  Ten portal już dawno zszedł na psy (vide np. ten artykuł o Japonii z jakimiś „lemingami” w tytule). Niedługo patronat medialny nad Historia.org.pl obejmie zapewne Gazeta Polska.

 3. Lesław pisze:

  Połowy tych uwag można by uniknąć gdyby redakcja rygorystycznie wymagała przypisów/bibliografii (choćby w formie takiej jak w newsach - jednego kilku źródeł). No ale że redakcja w dziale z artykułami puszcza buble to już niestety jest smutna reguła. Czasem mam wrażenie, że kwiatki np. o ukraińskim Kubaniu czy tekst o masonerii puszczane są celowo by nabić popularność strony.

  • Ciekawebardzo pisze:

   „czy tekst o masonerii puszczane są celowo by nabić popularność strony.” to Internet działa inaczej? 😀

 4. Piotrek pisze:

  Dwie sprawy:
  1. PRL nie jest okresem jednolitym i nigdy takim nie będzie. Oznacza to, że inaczej należy oceniać filmy powstałe w różnych jego latach. Dalej - czym innym są filmy fabularne bazująca na wydarzeniach rozgrywających się... a czym innym są filmy biograficzne czy na poły dokumentalne. Poza tym w warunkach byłego systemu o wiele łatwiej było realizować film pt.: przychodzi armia ze Wschodu...
  2. Osobna sprawa to poziom portalu na jaki została zwrócona uwaga. Też zauważyłem, że od pewnego czasu tylko jedynie słuszna opcja ma prawo istnieć. Niestety historia nie jest „black and white”, ale to już decyzja władzy i nim zarządzających, a nie szaraczków co piszą...

Zostaw własny komentarz