Stara nazwa drugorzędnym problemem


Niedawno Władimir Putin oświadczył, że rozważa się obecnie przeprowadzenie referendum w sprawie zmiany nazwy miasta Wołgograd na poprzednią - czyli Stalingrad. 

Wołgograd, fot. Redboston, CC BY-SA 3.0

Wołgograd, fot. Redboston, CC BY-SA 3.0

Inicjatywa o przemianowaniu Wołgogradu w Stalingrad wyszła na spotkaniu Władimira Putina z rosyjskimi weteranami. Odbyło się ono podczas siedemdziesiątej rocznicy lądowania aliantów w Normandii. Prezydent oznajmił, że jest to możliwe tylko w drodze referendum.

„Powrót Wołgogradu do nazwy Stalingrad nie jest najważniejszym problemem dla jego mieszkańców” - powiedział Andriej Boczarow, gubernator obwodu wołgogradzkiego. Gubernator dodał, że takie informacje posiada od mieszkańców. Zauważył również, że ich głos powinien się liczyć przy zmianie nazwy.

Wołgograd od 1925 do 1961 roku nazywał się Stalingrad. Miasto zostało tak nazwane, ponieważ w czasie wojny z białymi wśród jego obrońców był Józef Stalin. Obecnie miasto sześć razy w roku może wrócić do starej nazwy; jest to możliwe: 2 lutego (rocznica bitwy stalingradzkiej), 9 maja (zakończenie drugiej wojny światowej w Europie), 22 czerwca (rocznica ataku Niemiec na ZSRR), 23 sierpnia (rocznica bombardowania miasta), 2 września (zakończenie drugiej wojny światowej na świecie) i 19 listopada (rocznica radzieckiej kontrofensywy).

 

Źródło: Gubernator schitaet pereimenovane Volgograda ne glavnoj problemoj

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Awangarda pisze:

    Hmm... Katowice kiedyś byly Stalingradem

Zostaw własny komentarz