Do wygrania: „1913. Rok przed burzą”, F. Illies


Nakładem wydawnictwa Czarna Owca pod naszym patronatem ukazała się książka Floriana Illiesa pt.: 1913. Rok przed burzą. W naszym konkursie możecie wygrać jej trzy egzemplarze.

Zadania konkursowe

By mieć szansę na wygranie jednego z trzech egzemplarzy książki należy w terminie do 14 lipca 2014 r. poprawnie odpowiedzieć na pytania:

 1. Wymień chociaż jedną miejscowość, gdzie znajduje się w Europie pomnik Gavrilo Principa.
 2. Wymień przynajmniej trzy traktaty pokojowe kończące I wojnę światową.
Ponadto zapisz się do naszego newslettera i potwierdź rejestrację. Oczywiście jeśli wcześniej tego nie zrobiłeś/aś.
Tutaj możesz zobaczyć wszystkie aktualne trwające konkursy, które organizujemy. W każdy piątek nowy konkurs!

O książce

Florian Illies. 1913. Rok przed burząRok 1913: moment szczytowego rozkwitu, rok, w którym wszystko wydaje się możliwe... Florian Illies po mistrzowsku rozwija przed nami panoramę roku, który trudno z czymkolwiek porównać, roku, w którym zaczyna się nasza współczesność. Literatura, muzyka i sztuka łamią wszelkie granice.

Franz Kafka pisze nieskończenie długie i piękne listy do Felicji Bauer, za sprawą których pozbawia się szans na małżeństwo, Strawiński i Schönberg są sprawcami niesłychanych skandali, w Essen powstaje prototyp pierwszego supermarketu Aldi, w Mediolanie Prada otwiera swój pierwszy oddział, Zygmunt Freud i Rainer Maria Rilke idą w Monachium na jednego, piętnastolatek nazwiskiem Bertolt Brecht zostaje redaktorem naczelnym szkolnej gazetki w Augsburgu, a Ernst Ludwig Kirchner maluje wciąż od nowa Potsdamer Platz.

W Monachium austriacki malarz kartek pocztowych nazwiskiem Adolf Hitler sprzedaje banalne miejskie widoczki.
Autor zdołał w swej książce stworzyć zapierający dech w piersiach portret wyjątkowego roku, kiedy to długi dziewiętnasty wiek zderza się z hukiem z krótkim wiekiem dwudziestym, wiekiem wojen i skrajności.

Florian Illies, urodził się w 1971 r., studiował historię sztuki w Bonn i Oksfordzie, a w 1997 r. został felietonistą „Frankfurter Allgemeine Zeitung„; od 1999 r. do 2001 r. kierował berlińskim dodatkiem gazety „Berliner Seiten„ („Berlińskie Strony„); był szefem działu felietonów nowo założonej „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung„ oraz współzałożycielem i wydawcą czasopisma artystycznego „Monopol”. W 2008 r. przeszedł do tygodnika ”Die Zeit” na stanowisko kierownika działu felietonu i literatury. Obecnie Illies jest partnerem w berlińskim domu aukcyjnym ”Villa Grisebach”, gdzie odpowiada za sztukę XIX w. Jego dotąd opublikowane cztery książki sprzedały się w ponadmilionowym nakładzie.

Tytuł: 1913. Rok przed burzą
Autor: Florian Illies
Wydawca: Czarna Owca
Liczba stron: 352
Okładka: miękka
ISBN: 978-83-7554-773-3
Cena detaliczna: 39,99 zł (kup książkę)
Premiera: 10 czerwca 2014 r.


Nagrody są rozlosowywane wśród osób, które poprawnie wykonały zadania konkursowe. Odpowiedzi należy kierować na adres konkursy@historia.org.pl. W e-mailu należy podać poprawne odpowiedzi (do zwycięzcy nastąpi kontakt w celu ustalenia adresu do wysyłki), w jego tytule umieść nagłówek ze strony z konkursem (np. Do wygrania: „Piastowie”, S. Koper). Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w ciągu siedmiu od jego zakończenia. Przed wzięciem udziału w konkursie zapoznaj się z regulaminem. O nowych konkursach na bieżąco informujemy na naszym profilu na Facebooku. Wszystkie aktualne konkursy znajdziesz tutaj. Powodzenia!

4 komentarze

 1. Karol pisze:

  Kiedy wreszcie będą ogłoszone wyniki?

 2. Paweł pisze:

  Czy wyniki będą w ogóle opublikowane?

 3. Adam pisze:

  Nie było wyników tego konkursu, prawda?

Zostaw własny komentarz