Pomniki rosyjskich żołnierzy we Francji


28 czerwca br. minister kultury Federacji Rosyjskiej odsłonił we Francji trzy pomniki poświęcone rosyjskim żołnierzom. Walczyli oni w epoce napoleońskiej.

Pomnik, RIA Novosti, Aleksiej Svetozarsky CC BY-SA 3.0

Pomnik, RIA Novosti, Aleksiej Svetozarsky CC BY-SA 3.0

Pierwszy z pomników znajduje się obok muzeum w Reims. Pozostałe dwa w Berger le Vecteur oraz Fere - Champenoise. Wykonał je Aleksander Taratynow. Przypominają one monumenty poświęcone walczący w bitwie pod Borodino w 1812 roku. Inicjatorem powstania pomników było rosyjskie Towarzystwo Wojskowo - Historyczne.

Minister Kultury Federacji Rosyjskiej, Władimir Medinskij, powiedział z okazji odsłonięcia pomników, że należy szanować wspólną historię Francji i Rosji. Dodał również, że Francuzi i Rosjanie mają na tym polu duże zasługi.

Wojna Rosji z Napoleonem zaczęła się już w 1798 roku, kiedy przystąpiła do trzeciej koalicji antyfrancuskiej. W 1805 roku brała udział w bitwie pod Austerlitz zwanej bitwą trzech cesarzy oraz uczestniczyła w czwartej koalicji antyfrancuskiej w 1806 roku. Do wspomnianych działań militarnych nie zaangażowała dużej ilości wojsk. Sytuacja zmieniła się w 1812, kiedy to Napoleon zaatakował Rosję. Wówczas władze Cesarstwa Rosyjskiego zmobilizowały do walki z Napoleonem 650 tysięcy żołnierzy.

Źródło: Pamyatniki russkim soldatam pogibshim v 1814 godu otkryty vo Francyi

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Tomasz pisze:

    No chyba juz ich calkiem pogrzalo

Zostaw własny komentarz