Historia historii nierówna, czyli słów kilka o studiach historycznych w Polsce. (Cz. I)


Czy historia to jedynie daty i fakty? Przeglądając ofertę edukacyjną polskich uczelni można dojść do zupełnie innych wniosków. Poniżej przedstawiamy pierwszą część zestawienia specjalności oraz kierunków, które udowadniają, że historia nie jest nudna.

W grodzie Kraka

UJ

Czy może zaskoczyć Uniwersytet Jagielloński? Otóż na studentów prócz specjalności nauczycielskiej i archiwistycznej czeka specjalność antropologia historyczna. Dzięki niej poznają historię społeczno-kulturową, studia nad pamięcią zbiorową czy też historię mówioną – zagadnienia bardzo popularne. Kolejnym plusem tej specjalizacji jest jej interdyscyplinarność – nie zabraknie tutaj filozofii, socjolofii i antropologii kulturowej.

Więcej informacji: http://www.uj.edu.pl/web/ih/oferta-edukacyjna

W lubelskim mieście inspiracji

logo_podstawowa_kolor-01

W Lublinie można poznawać historię na wiele sposobów. W ramach kierunku historia można wybrać między kilkoma specjalnościami:

- nauczycielską,

- edytorsko-redaktorską,

- zarządzanie dziedzictwem kulturowym i komercjalizacją wiedzy historycznej (gdzie będzie można poznać m.in. tajniki tworzenia stron i portali internetowych czy grafiki gier planszowych, a także w jaki sposób można wykorzystać Internet oraz multimedia w pracy historyka)

Na UMCS można studiować nie tylko klasyczną historię. W ofercie edukacyjnej znalazła się również archiwistyka i nowoczesne systemy zarządzania zapisami informacyjnymi , turystyka historyczna a także studia historyczno-dyplomatyczne.

Ten pierwszy to nie tylko przygotowanie studenta do pracy w archiwum, bo pewnie z tym kojarzą to wszyscy. Jednak po tym kierunku, a przede wszystkim po specjalności zarządzanie dokumentacją współczesną można pracować jako records manager. Czyli jako kto? Otóż records manager zajmuje się projektowaniem, tworzeniem i obsługiwaniem systemu Records Management (obejmuje dokumenty elektroniczne i papierowe). Natomiast w ramach kierunku turystyka historyczna studenci uzyskają uprawnienia na wychowawcę, opiekuna zorganizowanych form wypoczynku dzieci i młodzieży bądź też kierownika zorganizowanych form turystyki. Lecz przede wszystkim po ukończeniu studiów będą mogli uzyskać uprawnienia pilotów wycieczek. A jedyne co będą musieli zrobić, to złożyć egzamin zawodowy w Urzędzie Marszałkowskim. Czym natomiast są studia historyczno-dyplomatyczne? Specyfika kierunku polega na jego nowoczesnym charakterze i atrakcyjnym doborze przedmiotów z dziedziny nauk humanistycznych. Główną przesłanką proponowanego kierunku jest przygotowanie absolwenta do podejmowania ścieżki kształcenia zorientowanej na działania w szeroko rozumianej sferze dyplomacji. Program studiów obejmuje przedmioty z dziedziny historii, prawa międzynarodowego oraz stosunków społecznych i międzynarodowych. Studia II stopnia prowadzone będą natomiast na Wydziale Prawa i Administracji UMCS.

Jak widać powyżej oferta studiów historycznych przygotowanych przez UMCS w Lublinie jest bardzo bogata. Więcej informacji o specjalnościach oraz kierunkach studiów na UMCS można znaleźć klikając w ten link: http://www.umcs.pl/pl/kierunki-studiow,835.htm

KUL-logo1

Katolicki Uniwersytet Lubelski oferuje trzy kierunki, które mogą zainteresować maturzystów: historię, zarządzanie dokumentacją i archiwistyka oraz krajoznawstwo i turystyka kulturowa. Zacznijmy od pierwszego z nich. W ramach historii studenci mają do wyboru dwie specjalności:

- archiwistyka i zarządzanie dokumentacją

- specjalizacja pedagogiczna.

Drugi kierunek, krajoznawstwo i turystyka kulturowa, to zapoznanie przede wszystkim z kulturą materialną i duchową. Zajęcia dotyczą różnych rodzajów turystyki – militarnej, miejskiej, religijnej i pielgrzymkowej czy muzealnej i kolekcjonerskiej. Ponadto studenci uczą się ekonomii i zarządzania turystyką.

Zarządzanie dokumentacją i archiwistyka to nowy kierunek na KUL. Ma on przygotować Absolwenta do pracy o charakterze administracyjnym, szczególnie w szeroko rozumianym obszarze kancelaryjnym, archiwalnym i edytorskim.

Warszawski splendor

 

 

logo_UW

Na tych, którzy wybiorą studia na Uniwersytecie Warszawskim, czekają do wyboru trzy specjalizacje:

archiwistyka i zarządzanie dokumentacją,

- edytorstwo ogólne,

- nauczycielska.

Także kto chce być nauczycielem, redaktorem bądź pracować jako archiwista lub zarządca dokumentacją, świetnie odnajdzie się na tej uczelni.

Więcej informacji: http://www.ihuw.pl/dla-studentow/licencjackie-dzienne-i-wieczorowe/o-studiach/specjalizacje-zawodowe

Łódź zaprasza

logo__uniwersytet_lodzki

Łódź na kierunku historia oferuje aż cztery specjalności:

- ogólnohistoryczną,

- nauczycielską,

- regionalną,

- nauczycielską.

Absolwent uzyska dodatkowe możliwości podejmowania pracy w placówkach oświatowych, kulturalnych, muzealnych, archiwach, mediach, administracji państwowej i samorządu lokalnego.

Więcej informacji: http://www.historia.uni.lodz.pl/rekrutacja/nasza_oferta.htm

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

4 komentarze

 1. miro pisze:

  W Lublinie mamy szeroką ofertę!

 2. Stańczyk pisze:

  A czy to nie produkcja bezrobotnych. Wymyśla się jakieś „atrakcyjne” kierunki, a potem albo kariera na uczelni, albo w zawodzie niezwiązanym ze studiami.

 3. Awangarda pisze:

  Antropologia historyczna? Gdzie po tym jest praca?

 4. miro pisze:

  Do czego służy antropologia, nie wiem. Natomiast studia historyczno-dyplomatyczne mają przygotować absolwentów do bardzo praktycznej rzeczy - trudnego egzaminu na aplikację dyplomatyczno-konsularną, po której będzie atrakcyjna praca w dyplomacji.

Zostaw własny komentarz