Złote guldeny na budowie w Gdańsku


W Gdańsku na placu budowy wieżowca „Tryton”, ekipa archeologów odkryła złotego, nadreńskiego guldena z XV wieku. Według opinii specjalistów owo znalezisko stanowi unikat na skalę europejską.

gulden

Już dzień po odkryciu moneta została opisana przez archeologów: z pewnością jest autentyczna, waży niecałe 3,5 grama, a jej średnica liczy 23 milimetry. Na rewersie monety wybito podobiznę Jana Chrzciciela, co podnosi jej wartość. Jednogłośnie stwierdzono, że jest to gulden nadreński z hrabstwa Moers w Niemczech wybijany w latach 1417 - 1448. Odnalezienie go w Gdańsku potwierdza międzykulturowy charakter miasta. W średniowieczu spotykali się tam różni ludzie ze skrajnie odmiennych miejsc.

Na początku dzisiejszej ul. Jana z Kolna, w miejscu, gdzie powstaje biurowiec „Tryton”, w średniowieczu ulokowany był skład drewna. Najprawdopodobniej moneta została zgubiona przez jednego z przybyszów z Nadrenii, a trzeba powiedzieć, że była to spora strata. Za jednego guldena można było kupić bez problemu np.: krowę lub kilka świń. Współczesna wartość znaleziska oscyluje w granicach kilku tysięcy złotych. Gdyby moneta wpadła w niepowołane ręce, to na czarnym rynku jej cena byłaby jeszcze większa.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. Grzegorz pisze:

    Takie perełki jeszcze zapewne nie raz odkryte zostaną. I to nie tylko w Gdańsku, ale w całej Polsce.

    A swoją drogą - w niezłym stanie zachował się ten gulden. Wiem oczywiście, że został oczyszczony przez archeologów, ale i tak prezentuje się naprawdę dobrze!

Zostaw własny komentarz