Czy warto kolekcjonować monety z okresu PRL-u?


Kolekcjonowanie monet, czyli numizmatyka, to hobby wymagające zainteresowania historią. Z poszczególnych epok historycznych pochodzą bowiem kolejne serie monet. Jak można się domyślić, najdroższe są monety wybite przed wiekami, które są bardzo rzadkie i niewiele osób jest w ich posiadaniu. Pojedyncze egzemplarze najczęściej osiągają bardzo wysokie ceny na licytacjach numizmatycznych albo spoczywają w kolekcjach muzealnych. Dla Lokata_pieniadze_monety_bilonprzeciętnego kolekcjonera dobrym pomysłem będzie zbieranie monet z poprzedniego stulecia. Monety polskie z PRL będą w zasadzie idealne dla różnych grup kolekcjonerów - zarówno dla początkujących, jak i profesjonalnych wielbicieli tego hobby. Prawda jest taka, że monety z nowych serii, typu nordic gold, może zbierać każdy, ale już kompletowanie monet z okresu wczesnego PRL-u jest zajęciem dla prawdziwych pasjonatów.

Wiedza i nakłady finansowe

Największe, najbardziej urozmaicone kolekcje monet PRL warte są obecnie majątek. Aby móc skutecznie kolekcjonować takie numizmaty trzeba wiedzieć, które z nich są rzeczywiście cenne i ile poszczególne monety są warte. Bez wiedzy fachowej dotyczącej numizmatyki i historii tego okresu w dziejach Polski, trudno jest zbierać monety PRL, zwłaszcza, że wiele z nich nie jest tanich.

Nabywając monety numizmatyczne warto posługiwać się katalogiem monet PRL, ale te egzemplarze, które są w stanie menniczym, bez nalotu, brudu i śladów obiegu, są znacznie droższe. Perspektywy rynku monet PRL wskazują, że osoby już dziś zajmujące się zbieraniem najstarszych monet z tego okresu mogą być za kilka lat majętnymi ludźmi, o ile zechcą sprzedać swoje monety i znajdą się osoby, skłonne zapłacić za nie wysoką cenę. Zainteresowanie monetami PRL określane jest jako umiarkowane, ale znajdujące się w tendencji wzrostowej.

Najdroższe monety z okresu PRL potrafią być wyceniane horrendalnie wysoko. Najlepszym tego przykładem są okazy „Konstytucja„ czy ”Sztandar”. Osiągają one ceny po kilka tysięcy złotych za sztukę, ale niewiele jest podobnych monet z okresu PRL, które by były aż tak cenne. Popularne w zbiorach kolekcjonerów są obiegowe monety PRL-owskie, które są łatwo dostępne i tanie. Dlatego będą doskonałym sposobem na rozpoczęcie kolekcjonowania monet. Z czasem można zacząć gromadzić monety z dawniejszych lat, albo z wczesnego okresu PRL, ale na to potrzeba uzupełniania cały czas wiedzy o numizmatach i zgromadzenia kapitału pozwalającego na dokonanie zakupu.

Gdzie kupować monety?

Pomimo, że wiele osób jest w posiadaniu monet PRL, wśród nich trudno znaleźć cenne egzemplarze, które mogłyby zainteresować numizmatyków. Ogólnie rzecz ujmując, takie monety można nabyć: w nielicznych sklepach numizmatycznych, na aukcjach internetowych, od prywatnych właścicieli, często niezaznajomionych z tematem kolekcjonowania monet, na targach i bazarach staroci.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

3 komentarze

 1. Piotr pisze:

  Ależ bełkot, szkoda czasu i oczu.
  Konstytucja i Sztandar jako przykłady monet PRL-u ....żenada.

 2. Maciej pisze:

  Czy warto to raczej zależy czy kogoś to interesuje. Ja się ostatnio troszkę wkręciłem w kupowanie monet kolekcjonerskich. Głównie z https://www.mennica.com.pl/monety-i-numizmaty a nie mam w zasadzie żadnej starej monety. Zależy kto co lubi i w jakim celu zbiera monety 🙂

 3. Marek pisze:

  SZANOWNI KOLEDZY-NAWET W MONETACH Z OKRESU PRL SA UNIKATY Z BŁĘDAMI BICIA CZY SKRĘTKI.Z CZASEM I ONE BĘDĄ DROGIE,ZNIKAJĄ Z SZUFLAD!.

Zostaw własny komentarz