Obce DNA odkryte podczas biopsji Ötzi’ego, Człowieka z Lodu


W 1991 roku świat poznał Ötzi’ego, który ponad pięć tysięcy lat spoczywał w zmarzlinie i śniegach Alp Ötztalskich. W roku tym trafiła nań grupa podróżników. Powiadomieni o tym fakcie naukowcy wszczęli program badawczy. 

Badanie Człowieka z Lodu, fot. South Tyrol Museum of Archaeology/Eurac/Samadelli/Staschitz

Badanie Człowieka z Lodu, fot. South Tyrol Museum of Archaeology/Eurac/Samadelli/Staschitz

W rezultacie badań naukowcy doszli do wniosku, że mumia Ötzi’ego, umieszczona w Muzeum Archeologicznym w Południowym Tyrolu we Włoszech, to około 45-letni mężczyzna, około metra sześćdziesiąt wzrostu i wagi do pięćdziesięciu kilogramów. Człowiek ten spoczywał wraz ze swoim ekwipunkiem - siekierą, sztyletem, łukiem i strzałami oraz kompletnym ubraniem i innymi przyborami ułatwiającymi przeżycie. Żył najprawdopodobniej 5 300 lat temu w chalkolicie. Przyczyną śmierci była rana, którą wyrządziła mu strzała wbita w lewe ramię.

Badacze kontynuowali swoje projekty nad ciałem Ötzi’ego i zdołali zsenkwencjonować jego genom, czyli odczytać kolejność par nukleotydowych w cząsteczce DNA. Dowiedzieli się na podstawie tego, że Człowiek z Lodu miał grupę krwi 0 oraz nietolerancję laktozy. Co więcej, odkryto fragmenty DNA, które nie były ludzkie. Nie, nie obawiajcie się - nie ma tu mowy o pozaziemskiej tkance, chodzi mianowicie o cząsteczki należące do mikrobów! Naukowcy określają tę pulę DNA jako metagenomy, ponieważ ich pochodzenie jest związane ze środowiskiem, w jakim przebywał Ötzi.

Obecnie naukowcy zajmujący się ciałem Ötzi’ego mogą pochwalić się kolejnymi odkryciami. Grupa, której przewodzi Frank Maixner z EURAC Research we Włoszech ponownie przeanalizowała bowiem metagenom i wskazała dowód na istnienie patogenu w tkankach - Treponema denticola. Patogen ten występuje podczas periodontopatycznych chorób przyzębia. Co interesujące, patogeny te odkryto nie w tkankach twarzoczaszki ani szczęki, ale w tkankach pochodzących z kości miedniczej. Wynika z tego, że patogen przemieszczał się poprzez krwiobieg, w efekcie zaś infekcja dziąsła spowodowała powikłania.

Naukowcy podkreślają, że bakterie nie „skolonizowały” ciała Ötzi’ego po jego śmierci, ale stanowiły część jego mikroflory. Zakażenie zostało zaś spowodowane przez zaburzenia w balansie flory bakteryjnej. Jak powiada Thomas Rattei z Uniwersytetu we Wiedniu, „jest to wysoce istotne aby zrekonstruować i zrozumieć środowisko bakterii” Ötzi’ego. Pozwoli to między innymi na zbadanie, jak do różnych warunków dostosowywał się organizm człowieka w chalkolicie.

Źródło: Non-Human DNA Discovered During Biopsy Of Ötzi The Iceman.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Anna pisze:

    replikę człowieka z lodu widziałam w muzeum ewolucji człowieka w Krasiejowie, tam też pierwszy raz o nim usłyszałam, nie sądziłam, że odkryto takie ciekawe rzeczy

Zostaw własny komentarz