Rok Batmana i Narodowy Dzień Batmana


Jednym z najbardziej rozpoznawalnych (jeśli nie najbardziej rozpoznawalnym w ogóle) superbohaterów do których prawa ma wydawnictwo DC jest Batman. Postać ta obchodzi w tym roku swoje siedemdziesiąte piąte urodziny.  Bądź co bądź, Batman, będący już dziś jednym z filarów historii popkultury, zasługuje na swoje święto. 

Okładka Detective Comics z maja 1939 roku; cały numer jest udostępniony w sieci za darmo przez wydawcę

Okładka Detective Comics z maja 1939 roku; cały numer jest udostępniony w sieci za darmo przez wydawcę

Na początek troszkę historii: postać zamaskowanego krzyżowca zadebiutowała w 27 zeszycie miesięcznika Detective Comics w maju 1939. Mimo to firmowe obchody urodzin Mrocznego Rycerza miały miejsce 30 marca bieżącego roku. Amerykańska korporacja zdecydowała, że uroczyste urodziny Człowieka Nietoperza obchodzone będą nie w rocznicę publikacji, a w rocznicę zastrzeżenia nazwy i wpisania numeru z zamaskowanym herosem do rejestru praw autorskich przy bibliotece Kongresu (Registrar of Copyrights), co miało miejsce właśnie 30 marca.

Nie jest to jednak koniec obchodów rocznicowych. 23 lipca obchodzony jest w Stanach Narodowy Dzień Batmana (co oczywiście nie pozostaje bez związku z odbywającym się w dniach 24-27 lipca w San Diego Comic Conem), podczas którego fani strażnika Gotham będą mieli możność uczestniczenia w szeregu atrakcji. Kolekcjonerów zapewne zainteresuje fakt nabycia za pół darmo (lub w niektórych przypadkach np. wersji elektronicznej #27 Detective Comics wręcz za darmo) egzemplarzy przygód Batmana o nierzadko historycznej wartości. W programie obchodów (w których uczestniczy w USA ponad 1000 bibliotek) jest też czytanie najsłynniejszych komiksów i kursy rysowania. Organizowane są też różne sponsorowane przez wydawcę konkursy.

Również i w Polsce obchodzony będzie dzień upamiętniający Batmana i popularyzujący historię tego niezwykłego komiksu. Z przyczyn marketingowo-logistycznych odbywać się on będzie w piątek 25 lipca w Poznaniu w Bibliotece Uniwersyteckiej przy ulicy Ratajczaka 38/40. W programie, prócz serii prelekcji, czytelni komiksów i kursów rysowania, dostępna będzie możliwość nabycia komiksów z rysowanym herosem.

Źródła: National Batman Day on Staten Island: D.C. Comics marks 75th anniversary with trio of giveaway eventsWhen Is Batman’s Birthday, Actually?Important Notes About Attending Programs and Events at Comic-ConDzień Batmana. Zlot miłośników postaci Mrocznego Rycerza

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz