„The Rising”. Film o powstaniu wielkanocnym.


„Przed Michaelem Collinsem był Sean MacDiarmada” - w ten sposób propagują nowo powstający film „The Rising” jego twórcy. Reżyserem jest Kevin McCann.

Seán Mac Diarmada

Seán Mac Diarmada

Fabuła filmu, którego premierę planuje się na rok 2016, czyli na setną rocznicę powstania, jest oparta na autentycznych wydarzeniach powstania wielkanocnego w Irlandii, uznawanego za jedno z najistotniejszych w historii Irlandii, które niejednokrotnie porównuje się z rewolucją amerykańską. Powstanie wielkanocne doprowadziło do powstania Wolnego Państwa Irlandzkiego, które legło u podstaw Republiki Irlandii. Głównym bohaterem filmu będzie Sean MacDiarmada, przywódca powstania, jeden z pierwszych, który podpisał tekst proklamacji Republiki.

Dotychczas nie nakręcono ani filmu ani serialu, który upamiętniałby ówczesne wydarzenia. Pieczę nad filmem będą pełnić oczywiście głównie Irlandczycy. Produkcją zajmuje się Maccana Teoranta. O budżecie filmu nieoficjalnie mówi się, że ma już „sześć cyfr”, jako że uzyskał on wsparcie ze strony osób prywatnych i organizacji w Irlandii oraz Stanach Zjednoczonych. „The Rising” cieszy się poparciem Northern Ireland Screen w Belfaście.

McCann, reżyser filmu, powiedział, że przeniesienie tej historii na duże ekrany pomoże ludziom lepiej zapamiętać ten szczególny moment: „Ta nieodparta historia o tym, jak mężczyźni i kobiety walczyli o niepodległość zasługuje na to, aby zostać opowiedziana, i teraz pojawiła się możliwość dla każdego, aby stać się częścią tej opowieści.” McCann chce przedstawić wizję tego, jak przebiegało to wiekopomne powstanie. Według niego historia powstania niesie przesłanie nie tylko dla Irlandczyków, ale dla wszystkich ludzi, ponieważ opowiada o walce z uciskiem i niesprawiedliwością.

Reżyser zapowiedział także, że chętnie przyjmie pomoc zainteresowanych projektem. Zachęca do odwiedzenia strony internetowej filmu oraz śledzenia profilu na Twitterze. W sieci znajduje się także film o „The Rising”.

 

Źródło: Award-Winning Filmmaker Kevin McCann to Produce the First Film about the Easter Rising in Ireland

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz