Roman Zambrowski 1909–1977. Studium z dziejów elity komunistycznej w Polsce - zapowiedź


Książka Mirosława Szumiły jest klasyczną biografią pretekstową. Na przykładzie Romana Zambrowskiego zostały ukazane losy całego pokolenia polskich komunistów, w dużej części żydowskiego pochodzenia, urodzonych w dwóch pierwszych dekadach XX wieku.

10585321_804514702916361_319320478_nWiara w ideologię komunistyczną, porównywalna do fanatyzmu religijnego, doprowadziła ich najpierw do więzień w II Rzeczypospolitej, a następnie do objęcia władzy, którą zdobyli dzięki sowieckim czołgom. Było to pokolenie ideowe, a zarazem bezwzględne w brutalnym forsowaniu założeń stalinizmu. Zambrowski, jeden z najgorliwszych realizatorów tej polityki, obdarzony talentem organizacyjnym, odpowiadał za kolektywizację rolnictwa oraz walkę z prywatną inicjatywą w handlu i rzemiośle. W przełomowym 1956 roku opowiedział się jednak po stronie reformatorów systemu, torując Władysławowi Gomułce drogę powrotu do władzy. Siedem lat później pod naciskiem wrogiej mu frakcji „partyzantów„, kierowanej przez Mieczysława Moczara, musiał odejść z kierownictwa PZPR. W trakcie nagonki antysemickiej w marcu 1968 r. stał się symbolem partyjnego „syjonisty„ i ”bankruta politycznego”.

Tytuł: Roman Zambrowski 1909–1977. Studium z dziejów elity komunistycznej w Polsce
Wydawnictwo: Wydawnictwo Instytutu Pamięci Narodowej
Liczba stron: 511
Oprawa: twarda
Rok wydania: 2014
Język: polski

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

4 komentarze

  1. Kuc pisze:

    kiedy premiera?

  2. Awangarda pisze:

    Gdzie będzie mozna kupić?

  3. maciej pisze:

    w Centrum Edukacyjnym IPN Marszałkowska 21/25 w Warszawie
    W Głównej Księgarni Naukowej im. B. Prusa Marszałkowska
    poczytaj.pl

Zostaw własny komentarz