W Warszawie powstanie Łuk Triumfalny Bitwy Warszawskiej?


Sierpień jest miesiącem wielu ważnych rocznic - wybuchu Powstania Warszawskiego, wymarszu Kadrówki, zwycięskiej Bitwy Warszawskiej oraz podpisania porozumień sierpniowych. W całym kraju organizowane są liczne uroczystości oraz projekty, mające na celu upamiętnić ważne wydarzenia dla historii Polski. Jedną z nich jest inicjatywa zaproponowana przez Towarzystwo Patriotyczne Fundacja Jana Pietrzaka.

Towarzystwo wyszło z ideą, by w sposób szczególny upamiętnić polskie zwycięstwo z 1920 r. Pomysłem tym jest zbudowanie w 2020 r., czyli w setną rocznicę wiktorii, Łuku Triumfalnego Bitwy Warszawskiej, który ma stanąć w stolicy.

„Wdzięczność i pamięć wymaga od nas aby w setną rocznicę przypomnieć o tym Polsce i światu. My dzieci, wnuki i prawnuki tamtych żołnierzy. Ponad doraźnymi podziałami, domowymi waśniami i burzliwymi zaszłościami… Zbudujmy pomnik. Łuk Triumfalny u wschodnich wrót Warszawy! Na miarę dawnego zwycięstwa i pokuty za lata hańby niepamięci. Na miarę naszej narodowej dumy i aspiracji ”- piszą autorzy listu intencyjnego.

Inicjatywę budowy podpisało wiele osób ze świata polskiej nauki i kultury, w tym  m.in. Przemysław Dakowicz, Leszek Długosz, Wiesław Johann, Waldemar Łysiak, Witold Kieżun, Antoni Krauze, Ewa Stankiewicz, Andrzej Nowak, Jerzy Zelnik czy Rafał Ziemkiewicz.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

4 komentarze

 1. mitrei pisze:

  towarzystwo idiotów.....
  Oddać hołd - popieram, tradycja „ciszy” popieram ale nie świętuje się klęsk...
  Banda idiotów

  • Kolo pisze:

   Z tego co wiem to Bitwa Warszawska nie była klęską, chyba że jesteś ruskim agentem na polskiej stronie i piszesz o klęsce własnego narodu.

 2. Bitwa Warszawska była klęską strony polskiej? hmmm, jakieś nowe ustalenia? xD

 3. lolo pisze:

  Nie karmcie trolla.

Zostaw własny komentarz