Według „Biblii” sprzed 1500 lat Jezus Chrystus nie został ukrzyżowany


W 2014 roku Muzeum Etnograficzne w Ankarze ujawniło ukrywaną od 2000 roku „Biblię” pochodzącą  sprzed 1500 - 2000 lat. Informacje w niej zawarte wywołały szerokie zaciekawienie.

Skórzane karty pokryte złotymi literami w języku aramejskim (którym posługiwano się w społeczności Jezusa), zawierają tzw. „ewangelię” Barnaby, według której Jezus nie został ukrzyżowany, nie był także „synem Boga”. Powszechnie zaś nazywany był prorokiem (jednym z wielu, których wydała nacja żydowska). Co ciekawe apostoł Paweł zwany jest „Impostor” (oszust, kuglarz, szarlatan), dowiadujemy się też, że Jezus wstąpił do „nieba” żywy, a na krzyżu faktycznie zginął Judasz Iskariota.

Według raportu Muzeum Narodowego Turcji, „Biblia” została przejęta z rąk gangu przemytników antycznych dóbr kultury. W czasie zatrzymywania grupy rabusiów, znaleziono przy nich również ładunki wybuchowe i inne niebezpieczne narzędzia. Księgę wyceniono na ok. 40 mln. tureckich lir (28 mln. dolarów).

Specjaliści stwierdzili, że faktyczni twórcy owego zespołu tekstów przypisywali jego autorstwo postaciom z kręgów Jezusa i pierwszych chrześcijan, aby podnieść jego autorytet (była to praktyka powszechnie stosowana, np. w przypadku Ewangelii Judasza czy Marii Magdaleny). Należy dodać również, że ów „Biblia„ powstała prawdopodobnie w społeczności gnostyckiej, nie zaś chrześcijańskiej. Do kanonu ewangelii wybranych przez Kościół nie weszła ”Ewangelia” Barnaby gdyż jej treść kłóciła się z jego nauką. Trzeba dodać jednak, że nie oznacza to jakoby przekaz tekstów „odrzuconych ” był nieprawdziwy lub zafałszowany po względem historycznym.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

22 komentarze

 1. knezmej pisze:

  WTF: „1500 - 2000 tys. lat.”
  „historycy”.org ??

 2. Paweł pisze:

  Trzeba też dodać, że ewangelie jako takie nie są piśmiennictwem historycznym, więc nie można sobie wysuwać twierdzeń, że ich przekaz nie jest „nieprawdziwy”, czy historycznie „zafałszowany”.

 3. Piśmiennictwem historycznym nie ale są źródłami, stanowią przekaz o pewnych postaciach i wydarzeniach.

 4. Silvestras pisze:

  „z przed” - kolejny mały błąd. A słowo „ów” odmienia się jak każde inne. „Owa” księga, „ów” błąd, „owego” człowieka i „owe” dzieci.

  Ach, jeszcze „ów” słownik 🙂

 5. Jacek pisze:

  Jeśli ktoś to czytał to raczej wie , że to produkt społeczności muzułmańskich nie gnostyckich....

  • Abbadon pisze:

   Ta biblia została napisana pomiędzy rokiem 0 a rokiem 500. Islam powstał w 610 roku. Ta biblia jest starsza niż islam.

   • JB pisze:

    po pierwsze to nie Biblia tylko pseudoepigraf apokryficznej Ewangelii (słusznie nazywany „muzułamańską Ewangelią”), po drugie żaden badacz nie określił wieku podróbki tylko muzułmański Minister Kultury i Turystyki - z naciskiem na „Turystyki”. Ewangelia Barnaby mówi o roku jubileuszowym, który został wprowadzony dopiero w roku 1300 n.e. - stąd kodeks mówiący o roku jubileuszowym nijak nie może mieć więcej niż 400-500 lat.

 6. Renata pisze:

  Uważam, że powinno się wziąć pod uwagę wszystkie ewangelie - a jest ich ok. 30 - i spróbować odtworzyć realia tamtych czasów, ale jak łatwo się domyślić to nie było i nigdy nie będzie na rękę duchownym chrześcijańskim, którzy zbijają ogromny majątek na straszeniu ludzi wymyślomym piekłem i wiecznym potępieniem. Strach pomyśleć co by się stało gdyby odczarować Jezusa i gdyby się okazało, że nie tylko nie umarł na krzyżu, ale był zwykłym facetem z rodziną i po prostu nieco innym pomysłem na życie niż jemu współcześni...

 7. ewa pisze:

  ksieza nas oklamuja i nie mowia prawdy

 8. Piotr pisze:

  W Biblii jest opisane jak faryzeusze już po śmierci Jezusa kazali pilnować grobu, a po zmartwychwstaniu rozpowiadali, że to Jego uczniowie ukradli ciało. Czyli już od samego początku pojawiały się historie podważające Boskość Jezusa. Z tym, że wszystkie inne postacie, które podawaly się za Chrystusa i też w swoim czasie zebrały jakąś większą grupę ludzi wokół siebie teraz o nich nie słychać i są jedynie gdzieniegdzie wspomniani, że w ogóle istnieli, a za Jezusem idą tłumy, mimo prześladowań chrześcijan, coraz więcej osób oddaje swoje życie Jezusowi, widać zmiany w życiu osób, które uwierzyły, ludzie wychodzą z nałogów, są uzdrowienia i inne znaki, które towarzyszą gloszeniu Ewangelii, jak to zresztą Jezus zapowiedział, a Biblia cały czas jest aktualna.

  • MIREK pisze:

   BIBLIA NIGDY NIE BYŁA I NIE JEST AKTUALNA... GDYBY BYŁA NATCHNIONA PRZEZ BOGA, TO PO JAKIEGO „DIABLA” WYMAGA ONA TYLU APOLOGETÓW, TŁUMACZY I HISTERYKÓW RELIGIJNYCH. ... BIBLIE JEST WYMYSŁEM CZŁOWIEKA I TYLKO JEGO WYMYSŁEM... DZISIAJ SIĘ NA TO MÓWI PROPAGANDA , PR, ETC.

   • Marek pisze:

    Biblia nic „nie wymaga”, to „apologeci-mądrale od propagandy” doklejają się do niej aby zaistnieć i zbić na tym kapitał

 9. Jan pisze:

  Na moje oko 300 lat max ma ten manuskrypt

 10. Astral pisze:

  interesujące naprawdę interesujące. możliwe ‚że to prawda...

 11. Pawel pisze:

  Prawda o Jezusie jest w Koranie i pokrywa sie z informacjami zawartymi w powyzszym artykule.

 12. KRZYŻ i sztylet pisze:

  Próba czy można komentować

 13. Anka pisze:

  Nie było takiej postaci jak Jezus Chrystus. Żył jakiś tam jeden z b.wielu stolarzy Jezus, ale prócz tego, że wszyscy śmiali się z jego „nauk” (jego matka też, jest w Biblii), nie zrobił żadnego przypisanego mu cudu przez Egipcjan (bo tam powstało chrześcijaństwo). Tzw. ojcowie Kościoła tworząc (wymyślając)nową religię wobec upadającego Imperium Rzymskiego oparli mit o Jezusie na micie o Horusie. Sprawdźcie:) Polecam film „Agora”.

  • mhtp pisze:

   Racja, Anka! Popieram , bardzo rozsądny komentarz. Filmu nie widziałem, ale lektura sprzecznych ewangelii odczytana w kontekście historycznym takie nasuwa wnioski. Ludzie bez zdolności krytycznego czytania nigdy tego nie pojmą.

Zostaw własny komentarz