Dlaczego 8 marca obchodzimy dzień kobiet?


Decyzję o ustanowieniu święta kobiet podjęła II Międzynarodówka Socjalistyczna na zjeździe w Kopenhadze (1910). Specjalny dzień kobiet miał podkreślać i wspierać ich walkę o równouprawnienie i prawa wyborcze. Ale dlaczego wybrano 8 marca?

womenPomysł wyznaczenia jednego dnia w kalendarzu na święto kobiet zaproponowała niemiecka socjalistka Klara Zetkin (1857 - 1933). Zainspirowały ją działania amerykańskich kobiet feministek, które przeforsowały decyzję o ustanowieniu Narodowego Dnia Kobiet w USA. Idea międzynarodowego dnia kobiet zyskała pełnię aprobaty w towarzystwie Międzynarodówki, pierwotnie jednak nikt nie sugerował konkretnej daty.

Zetkin wraz ze współpracownicami doszła do wniosku, że święto kobiet powinno przypadać w rocznicę ważnych wydarzeń w ruchu emancypacyjnym kobiet. Pierwsze myśli powędrowały do tragicznej daty 8 marca 1857 r., gdy w Nowym Jorku wybuchnął strajk 5 tysięcy pracownic fabryki tekstylnej, które domagały się polepszenia warunków pracy. Właściciel fabryki, chcąc uniknąć rozgłosu, zamknął strajkujące szwaczki w budynku. Wkrótce wybuchnął pożar, który zabił 129 uwięzionych w fabryce kobiet.

Faktycznie jednak obchody dnia kobiet bywały ruchome, np. w Niemczech obchodzono je 19 marca 1911 r. Data została wyznaczona przez niemieckie socjalistki w nawiązaniu do wydarzeń z 1848 r., kiedy to król Prus, stojąc w obliczu zbrojnego powstania, złożył obietnicę przeprowadzenia szeregu reform – w tym przyznania praw wyborczych kobietom. Za przykładem Rzeszy poszły także Dania, Szwajcaria oraz Austria. W Rosji ustanowienie dnia kobiet historia powiązała ze strajkami pracownic (1917) w fabrykach przeciw polityce Cara Mikołaja II (żądały chleba i zakończenia wojny). Po abdykacji cara Rząd Tymczasowy przyznał paniom prawa wyborcze. Wydarzenia te według kalendarza gregoriańskiego rozegrały się 8 marca, w związku z tym po rewolucji październikowej feministka bolszewicka Aleksandra Kołłontaj przekonała Lenina do uczynienia tego dnia oficjalnym świętem w ZSRR.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

5 komentarzy

 1. Lesław pisze:

  Rząd Tymczasowy przyznał panią prawa wyborcze.

  Jak ja już zauważam ortograficzne wpadki to jest już coś nie tak 😉

  P.S. Czemu to się pojawiło dziś?

 2. Sylwia Szyc pisze:

  Ciekawostka, Panie Lesławie. Ciekawostka:)

 3. Ciekawostka kolego Mateuszu, i dziękuje za wytknięcie usterek 🙂

 4. Patrycja pisze:

  Bardzo ciekawy tekst

 5. Bilbo pisze:

  Patronki tego ideologicznego święta super. Tylko winszować.

Zostaw własny komentarz