25 lat od porozumienia Solidarności, Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego i Stronnictwa Demokratycznego


W tym miesiącu mija 25 lat od słynnego porozumienia Solidarności, Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego oraz Stronnictwa Demokratycznego (1989). Dzięki temu porozumieniu możliwe było powołanie rządu Tadeusza Mazowieckiego.

Porozumienie podpisano w pałacu Myślewickim w warszawskich Łazienkach. Lech Wałęsa wszedł w koalicję z przedstawicielami dotychczasowych sojuszników PZPR - Jerzym Jóźwiakiem (SD) i Romanem Malinowskim (ZSL). W ten sposób można było podjąć akcję formowania nowego rządu. Pierwotnie na polecenie prezydenta Wojciecha Jaruzelskiego zadanie to miał wypełnić Czesław Kiszczak, uległ jednak namową opozycji i zmienił zdanie - dał zielone światło Wałęsie. W czasie obchodów rocznicy porozumienia Wałęsa mówił: Cieszę się z tego, że nie muszę już podejmować takich decyzji. To dzisiaj się wydaje proste, ale wtedy naprawdę proste nie było, było niebezpieczne, miałem przeciwko sobie prawie wszystkich, także w moich szeregach.

Jerzy Jóźwiak wspominał, że głównym realizatorem manewru tworzenia nowej koalicji był Wałęsa. On sam był pełen obaw gdyż do tej pory wszelka inicjatywa polityczna należała do PZPR, ZSL i SD były w rzeczywistości przystawkami bez większego wpływu (były „atrapami” pluralizmu politycznego PRL). Jóźwiak w czasie przemówienia dodawał: Nam nie było łatwo, myśmy decydowali się na złamanie czegoś, co trwało od 1945 roku.

Porozumienie Solidarności z ZSL i SD umożliwiło powołanie „rządu porozumienia narodowego”.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz