Rzymska świątynia w Maryporcie


Kolejny sezon wykopaliskowy i kolejne badania w Kumbrii na Wyspach Brytyjskich owocują nowymi odkryciami i pasjonującymi zagadkami.

Badania archeologiczne prowadzone w Maryport, w okolicach Senhouse Roman Museum ujawniły już znacznie wcześniej rzymski fort i osadnictwo, a przed rokiem nawet świątynię na planie prostokąta. Obecnie prowadzone wykopaliska w ramach projektu Maryport Roman Temples są kontynuacją badań nad odkopaną świątynią. Jak stwierdził prof. Ian Haynes z Uniwersytetu Newcastle, prostokątna świątynia jest „najbardziej oddaloną na północny zachód klasyczną rzymską świątynią, jaką odnaleziono”, datowaną na II stulecie.

W tym sezonie udało się również odnaleźć nowy, kamienny budynek o okrągłym kształcie. Obydwie budowle stanowić mogą jedną całość, jako że okrągła jest najprawdopodobniej otwartym miejscem przeznaczonym na zgromadzenia. Naukowcy mają także pewność, że budynek określony przez nich jako świątynia miał inne przeznaczenie, niż reszta osadnictwa, miał bowiem charakter rytualny. Co więcej, okazuje się, że w IV wieku fundamenty budowli rzymskich były wykorzystane przez ludzi, którzy usytuowali na nich drewniane konstrukcje.

Badania będą jeszcze kontynuowane, a wyniki dociekań mogą rzucić nowe światło na sposób organizacji obrony północno-zachodnich granic Rzymu, wszak Maryport stanowił rzymski przyczółek o znaczeniu porównywalnym z Wałem Hadriana.

Źródło: Altars dedicated to Roman god Jupiter, classical temples intrigue Maryport archaeologists

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz