Propaganda Polski i Niemiec w okresie powstań śląskich (1919 - 1921)


Na konferencji paryskiej (1919 r.) zwycięskie mocarstwa ustalały nowy porządek w powojennej Europie. W 1918 roku Polska odrodziła się oficjalnie jako niepodległe państwo, musiała jednak walczyć o stabilne granice.

Polski wilk

Już od 1918 roku istniało wiele napięć miedzy Polską, a Niemcami w kwestii zachodniej granicy Rzeczypospolitej. Pokonane Niemcy musiały według postanowień traktatu wersalskiego odstąpić na rzecz swego wschodniego sąsiada Prusy Zachodnie, zrezygnować z Gdańska (ustanowionego jako wolne miasto), odcięto od Niemiec Prusy Wschodnie, od których Polska domagała się kilku powiatów. Walka toczyła się również o Górny Śląsk. Alianci przysłali w zapalne regiony siły stabilizacyjne, a na terenach spornych i mieszanych etnicznie postanowiono przeprowadzić plebiscyty.

Strona polska i niemiecka podjęły walkę wyborczą, aparaty propagandowe robiły wszystko aby przeciągnąć Ślązaków na swoją stronę. W tych czasach głównym narzędziem propagandy obok prasy były plakaty, ulotki i broszury - głównie obrazkowe. Poniżej przedstawiamy wybrane plakaty propagandowe - polskie i niemieckie, z okresu plebiscytów i powstań śląskich (1919 - 1921).

 

 Polskie plakaty propagandowe

   

Niemieckie plakaty propagandowe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. Archeo pisze:

    Ciekawe, że wiele (może większość) plakatów pro-polskich jest dwujęzycznych, a pro-niemieckie tylko po niemiecku. To pokazuje, że problem był dość skomplikowany...

    • Kurzeja pisze:

      A to nie chodzi po prostu o to, że Polacy na Śląsku chodzili do szkół niemieckich, w których uczono tylko języka niemieckiego, a nie polskiego? Taka germanizacja mogła przynieść efekt, że Polak mógł nie czytać po polsku, jeśli nie nauczył się w domu, więc pisali plakaty w obu językach...

Zostaw własny komentarz